Głównym zadaniem Repozytorium Uniwersytetu Jagiellońskiego jest gromadzenie, upowszechnianie i promocja dorobku naukowego Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Rosnące zainteresowanie udostępnianiem w RUJ pełnych treści publikacji jest zjawiskiem obrazującym zmiany w komunikacji naukowej. W odpowiedzi na powtarzające się pytania pracowników i doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego o proces dodawania plików oraz kwestie prawne, przedstawiamy niezbędne postępowanie w tym zakresie.
Uniwersytet Jagielloński wprowadza możliwość deponowania otwartych danych badawczych w na platformie Repozytorium Uniwersytetu Jagiellońskiego, a tym samym dołącza do grona wielu instytucji naukowych na świecie, które od lat prowadzą podobną politykę.
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dniem 18 stycznia 2019 r. ogłosiło Komunikat w sprawie wykazu wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe. Wykaz powstał we współpracy ze środowiskiem naukowym i obejmuje 536 pozycji.
W drugiej połowie grudnia 2018 roku, na podstawie Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 29 czerwca 2015 r. w sprawie Systemu Informacji o Nauce, zespół pracowników Sekcji Repozytorium UJ wykona kolejny eksport opisów bibliograficznych do systemu Polskiej Bibliografii Naukowej (PBN).
W ramach Open Access Week 2018, które obchodzony był w dniach 22-28 października pod hasłem: "Tworzymy rzetelne podstawy otwartej wiedzy", Stowarzyszenie EBIB i Koalicja Otwartej Nauki zaprosiły do rozmowy na temat otwartego dostępu naukowców z różnych ośrodków w Polsce.
Zachęcamy do włączenia się w obchody dziewiątego już Open Access Week (Tydzień Otwartej Nauki), który rozpoczął się 22, a potrwa do 28 października. Tegoroczne hasło, "Tworzymy rzetelne podstawy otwartej wiedzy", nawiązuje do obecnej sytuacji rozwoju systemu nauki w Polsce i na świecie.
Projekt „Repozytorium otwartego dostępu do dorobku naukowego i dydaktycznego UJ” został wybrany do dofinansowania w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014-2020.
Formalne podpisanie projektu, a tym samym jego rozpoczęcie, miało miejsce 3 sierpnia 2018 roku. Jego celem jest udostępnienie dorobku naukowego pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego wszystkim zainteresowanym na zasadzie otwartego dostępu. Projekt realizowany będzie przez 3 lata.
Opisy w Repozytorium Uniwersytetu Jagiellońskiego dodawane są z dużą dbałością o jakość metadanych – w sposób, który pozwala na jednoznaczną identyfikację opisywanej publikacji.
W lipcu 2018 roku na podstawie Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 29 czerwca 2015 r. w sprawie Systemu Informacji o Nauce zespół pracowników Sekcji Repozytorium UJ wykona kolejny eksport opisów bibliograficznych do systemu Polskiej Bibliografii Naukowej (PBN).
Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych (KEJN) przeprowadził kompleksową ocenę jakości działalności naukowej lub badawczo-rozwojowej jednostek naukowych (na mocy art. 41 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. z 2016 r. poz. 2045, z późn. zm.). To pierwsza taka kompleksowa ocena od 2013 roku.
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego od 2010 roku finansuje narodowy program publikacji naukowych Springer Open Choice, który umożliwia publikowanie artykułów w czasopismach naukowych na zasadzie swobodnego dostępu (Open Access).
Zbiór zawiera dane liczbowe, kwestionariusze ankiet, wyniki badań ankietowych, nagrania audio i wideo, zdjęcia, modele matematyczne, oprogramowanie, wyniki symulacji komputerowych, protokoły laboratoryjne, opisy metodologiczne, ...