Kształtowanie się prezydentury w Rosji w latach 1988-1991

dc.abstract.enThis work is a description of the process of shaping the idea of the presidency in Russia in 1988-1991. It consists of four basic parts. The first part is devoted to the description of the models of the presidency as an example of two regimes of western countries: the United States of America and the Fifth French Republic. They are a direct inspiration and reference point for the institution of president in Russia. The second part is about the birth of the presidential institution in the Soviet Union, and in particular: the history of the idea of the presidency, the impact of democratization, the process of introducing the presidential post, and election of the first president. The third part describes the process of moving the presidential post to republics and the fight for dominance in the country between the two centers of power. Last part of this work is a comparison of presidential institution in Russia and western models.pl
dc.abstract.plPraca ta jest opisem procesu kształtowania się idei prezydentury w Rosji w latach 1988-1991. Składa się z czterech podstawowych części. Pierwsza część poświęcona jest opisowi wzorcowych modeli prezydentury na przykładzie dwóch ustrojów państw zachodnich: Stanów Zjednoczonych Ameryki i V Republiki Francuskiej, które stanowią bezpośrednią inspirację oraz punkt odniesienia dla instytucji prezydenta w Rosji. Druga część traktuje o narodzinach instytucji prezydenta w ZSRR, a w szczególności o: historii idei prezydentury, wpływie demokratyzacji, procesie wprowadzania urzędu do struktury organów władzy państwowej, sposobie wyboru pierwszego prezydenta. Trzecia część opisuje proces przenoszenia urzędu prezydenta w struktury władzy republik oraz walkę o dominację w kraju pomiędzy dwoma ośrodkami władzy. Ostatnia część pracy stanowi próbę porównania instytucji prezydenta w Rosji z modelami zachodnimi.pl
dc.affiliationWydział Studiów Międzynarodowych i Politycznychpl
dc.contributor.advisorJach, Anna - 160095 pl