Cmentarz parafialny w Brzeźnicy

dc.abstract.enBrzeźnica is one of the oldest locality in the district of Bochnia. In the past it used to be a city and as a consequence it had a great number of royal privileges. Now it serves as a village and as a result a good many tourists visit it with a great interest. The Parish Church of Saint Stanley Bishop and Martyr in Brzeźnica was built in 1632. Over the years the temple was rendered to different renovations. Nowadays it is a marvelous and historic building, the sacral heart of Brzeźnica.The foundation of the parish cemetery is dated to 1806. A considerable number of important figures who had a profound influence on shaping the local history were buried there.pl
dc.abstract.plBrzeźnica jest jedną z najstarszych miejscowości w powiecie bocheńskim. Niegdyś była miastem i dzięki temu posiadała szereg przywilejów królewskich. Obecnie pełni rolę wsi i dzięki temu cieszy się dużym zainteresowaniem turystów.Kościół parafialny pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Brzeźnicy został zbudowany w 1632 r. Na przestrzeni wieków świątynia była poddawana różnym pracom renowacyjnym. Dziś jest pięknym i zabytkowym obiektem sakralnym. Założenie cmentarza parafialnego datuje się na 1806 r. Spoczywa na nim wiele niezwykłych osobistości, które swoim życiem i pracą kształtowały lokalne dzieje.pl
dc.affiliationWydział Historycznypl
1. village\n2. church\n3. cemetery\n4. priest\n5. soldier
1. wieś 2.kościół 3.cmentarz4. ksiądz 5. żołnierz
Cmentarz parafialny w Brzeźnicy
THE PARISH CEMETERY IN BRZEŹNICA.

Bochnia
Rybnik