Bierny wampir

book
critical edition
dc.abstract.enOne of the most important books of the Romanian Surrealism, written by Gherasim Luca in 1945, in French. The book is divided in two major parts; the first one develops the notion of the "Objectively Offered Object", the second one brings an example of the Surrealist poetic prose. The edition includes the critical commentaries.pl
dc.abstract.plArcydzieło Gherasima Luki i rumuńskiego surrealizmu opublikowane w języku francuskim w 1945 roku. Tajemnicza księga, w której esej o „obiektach obiektywnie ofiarowanych” przeistacza się w oniryczny zapis walki żądz. Przedmioty nabierają tu demonicznych mocy i unicestwiają świat logiki, racjonalizmu, porządku. W zamian zostajemy wrzuceni w przestrzeń nieustannych metamorfoz, w której marzenia senne, magiczne zaklęcia i poetyckie obrazy idą pod rękę z językowym nowatorstwem i intermedialną strukturą. One of the most important books of the Romanian Surrealism, written by Gherasim Luca in 1945, in French. The book is divided in two major parts; the first one develops the notion of the "Objectively Offered Object", the second one brings an example of the Surrealist poetic prose.pl
dc.affiliationWydział Filologiczny : Instytut Filologii Romańskiejpl
dc.contributor.authorKornhauser, Jakub - 145348 pl
dc.contributor.serieseditorKornhauser, Jakub - 145348 pl
dc.date.accessioned2019-03-25T12:52:56Z
dc.date.available2019-03-25T12:52:56Z
dc.date.issued2018pl
dc.description.additionalAutor tekstu źródłowego: Luca Gherasim. Tł.: Jakub Kornhauser. Wydanie opatrzone komentarzem krytycznym i notą edytorską. Książka ukazała w serii "wunderkamera" (red. Jakub Kornhauser) pod patronatem Ośrodka Badań nad Awangardą przy Wydziale Polonistyki UJ.pl
dc.description.physical168pl
dc.description.publication7pl