dc.abstract.enActivated sludge is characterized by a wide variety of microorganisms. Recently, was proved that rotifers reduced the number of filamentous bacteria in the activated sludge. However, the knowledge about the influence of these organisms for other elements of the activated sludge is not important. The aim of this study is to determine whether the rotifers Lecane inermis cause changes in species composition of the activated sludge. The experiment was conducted on activated sludge coming from the municipal wastewater treatment plant in Stalowa Wola, using rotifers L. inermis isolated from one strain Lk6 which had been raised in the laboratory of the Institute of Environmental Sciences, Jagiellonian University. The experiment was conducted for 15 days from 8 to 22 November 2012 in laboratory conditions using bioreactors BioFlo115. The study have shown that these organisms do not cause significant changes in the number of species which exists naturally in the sediment. However it was found that the elapsed time increases the number and the attendance of new, not previously existing organisms. What is more the rotifers L. inermis do not have positive influence on the condition of sedimentation the activated sludge. Further research of activated sludge biocenosis and species interactions are required in the future.pl
dc.abstract.plOsad czynny charakteryzuje się dużą różnorodnością mikroorganizmów. Niedawno udowodniono skuteczność wrotków w zwalczaniu zjawiska puchnięcia osadu poprzez wyjadanie bakterii nitkowatych. Ciągle jednak wiedza na temat wpływu tych organizmów na pozostałe elementy osadu czynnego jest niewielka. Celem pracy było ustalenie czy wrotki Lecane inermis powodują przekształcenia składu biocenozy osadu czynnego. Eksperyment przeprowadzono na osadzie czynnym pochodzącym z Miejskiej Oczyszczalni Ścieków w Stalowej Woli, wykorzystując wrotki L. inermis wyizolowane z jednego szczepu Lk6, hodowanych w laboratorium Instytutu Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. Doświadczenie prowadzone było przez 15 dni od 8 do 22 listopada 2012 r. w warunkach laboratoryjnych w bioreaktorach BioFlo115. Badania wykazały, że organizmy te nie powodują istotnych zmian w zagęszczeniu poszczególnych gatunków mikroorganizmów występujących naturalnie w osadzie. Stwierdzono natomiast, iż czas wpływa na zwiększenie ich ilości oraz na pojawianie się nowych, nie występujących dotychczas gatunków a wrotki L. inermis nie oddziaływują korzystnie na warunki sedymentacyjne osadu czynnego. Wyniki badań sugerują konieczność dalszego badania biocenozy oraz interakcji między jej gatunkami.pl
dc.affiliationWydział Biologiipl
dc.contributor.advisorFyda, Janusz - 127969 pl
dc.contributor.authorLach, Justynapl
dc.contributor.departmentbycodeUJK/WBNOZpl
dc.contributor.reviewerRyszka, Przemysław - 100978 pl
dc.contributor.reviewerFyda, Janusz - 127969 pl
dc.date.accessioned2020-07-24T13:54:14Z
dc.date.available2020-07-24T13:54:14Z
dc.date.submitted2013-07-12pl
dc.fieldofstudybiologia środowiskowapl
dc.identifier.urihttps://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/185511
dc.subject.enrotifers, activated sludge, Protozoa, bioreactorpl
dc.subject.plwrotki, osad czynny, pierwotniaki, bioreaktorpl
dc.titleWpływ wrotków Lecane inermis na biocenozę osadu czynnego z Miejskiej Oczyszczalni Ścieków w Stalowej Woli.pl
dc.title.alternativeThe influence of rotifers (Lecane inermis) for biocenosis of activated sludge from municipal wastewater treatment plant in Stalowa Wola.pl
Wydział Biologii
Fyda, Janusz - 127969
Lach, Justyna
UJK/WBNOZ
Ryszka, Przemysław - 100978
Fyda, Janusz - 127969
2020-07-24T13:54:14Z
2020-07-24T13:54:14Z
2013-07-12
biologia środowiskowa
rotifers, activated sludge, Protozoa, bioreactor
wrotki, osad czynny, pierwotniaki, bioreaktor

Racibórz