Postawy prozdrowotne młodzieży licealnej

dc.abstract.enPost jobs: Pro-health attitudes high school students. Thesis includes four chapters. The first chapter provides an analysis of the literature, in which I introduced clarification of terminology on a given problem, psychological and physical development of young people as well as the components of health care for high school students. In the second chapter I presented a description of their research methodology. The research I conducted in two high schools in Myślenice: I High School Tadeusz Kościuszko and in the II School at the School Complex, Małopolska School of Hospitality Tituis Chałubiński. I studied 120 students and analyzed the records in the above mentioned schools. The third chapter presents an analysis of the results regarding the components emotional evaluation , behavioral and cognitive, while the four chapter contains the generalizations and conclusions. I enclose a thesis bibliography of what I used in writing the thesis and a model questionnaire which was filled with young people students.pl
dc.abstract.plTemat pracy: Postawy prozdrowotne młodzieży licealnej. Praca zawiera cztery rozdziały. Rozdział pierwszy zawiera analizę literatury przedmiotu, w której przedstawiłam wyjaśnienia terminologiczne dotyczących badanego problemu, charakterystykę rozwoju psychofizycznego młodzieży a także składniki dbałości o zdrowie młodzieży licealnej. W rozdziale drugim przedstawiłam opis metodologii badań własnych. Badania przeprowadziłam w dwóch liceach w Myślenicach: I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusz Kościuszki oraz w II Liceum Ogólnokształcące przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych, Małopolskiej Szkole Gościnności im. Tytusa Chałubińskiego. Badałam 120 uczniów oraz analizowałam dokumentację w wyżej wymienionych szkołach. Rozdziała trzeci ukazuje analizę tych wyników odnośnie komponentów emocjonalno- oceniającego, behawioralnego i poznawczego, natomiast rozdział czwarty zawiera uogólnienia i wnioski. Do pracy dołączona jest bibliografia z jakiej korzystałam przy pisaniu pracy oraz wzór kwestionariusza ankiety jaki wypełniała badana młodzież.pl
dc.affiliationWydział Filozoficznypl
dc.areaobszar nauk humanistycznychpl
dc.contributor.advisorPalka, Stanisław - 131249 pl
dc.contributor.authorCholewa, Mariapl
dc.contributor.departmentbycodeUJK/WF5pl
dc.contributor.reviewerMyszkowska-Litwa, Marta - 130848 pl
dc.contributor.reviewerPalka, Stanisław - 131249 pl
dc.date.accessioned2020-07-24T23:39:06Z
dc.date.available2020-07-24T23:39:06Z
dc.date.submitted2014-06-27pl
dc.fieldofstudypedagogika resocjalizacyjnapl
dc.identifier.urihttps://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/194625
dc.subject.enAttitude, secondary school students, health, nutrition, dreampl
dc.subject.plpostawa, młodzież, odżywianie, sen,sprawność fizycznapl
dc.titlePostawy prozdrowotne młodzieży licealnejpl
dc.title.alternativePro-health attitudes high school studentspl
Wydział Filozoficzny
obszar nauk humanistycznych
Palka, Stanisław - 131249
Cholewa, Maria
UJK/WF5
Myszkowska-Litwa, Marta - 130848
Palka, Stanisław - 131249
2020-07-24T23:39:06Z
2020-07-24T23:39:06Z
2014-06-27
pedagogika resocjalizacyjna
Attitude, secondary school students, health, nutrition, dream
postawa, młodzież, odżywianie, sen,sprawność fizyczna
Postawy prozdrowotne młodzieży licealnej
Pro-health attitudes high school students

Bytom
Radzionkow