Wizerunek "śmierci oswojonej" w śląskiej kulturze ludowej

dc.abstract.enThesis takes the problem of idea of death in the Silesian folk culture. It is based on stories and memories, fairy tales and songs. Issues are organized into four variations, which were described by Philippe Aries: awareness of the individual, the defense of society against untamed nature, belief in the alterlife and belief in the existence of evil. Each of these issues leads to show practices that can tame the theme of death: rituals, believes in life after death, humour and different ways of presenting the death (death as wild nature and death as relief). One chapter is about the humour which is very important when it comes to the topic of "tame death". Issues end with reference to the regional education.pl
dc.abstract.otherPraca podejmuje problem wyobrażeń śmierci w śląskiej kulturze ludowej. Podstawowym materiałem badawczym są: opowieści wspomnieniowe i podania, baśnie magiczne oraz pieśni. Zagadnienia koncentrują się wokół czterech parametrów wyróżnionych przez Philippe'a Aries'a: świadomość siebie, obrona społeczeństwa przed "dziką naturą", wiara w dalsze życie i wiara w istnienie zła. Każda z tych kwestii prowadzi do ukazania sposobów "oswajania" śmierci przez ludzi - poprzez rytuały, wyobrażenia eschatologiczne, humor oraz dwa sposoby przedstawiania: turpistyczny i ułagodzony. Jeden z rozdziałów jest poświęcony komizmowi, szczególnie istotnemu w problematyce oswajania śmierci. Rozważania kończą się odniesieniem tematyki pracy do edukacji regionalnej.pl
dc.affiliationWydział Polonistykipl
dc.contributor.advisorPilch, Anna - 131398 pl
dc.contributor.authorUliczka, Dominikapl
dc.contributor.departmentbycodeUJK/WP4pl
dc.contributor.reviewerPilch, Anna - 131398 pl
dc.contributor.reviewerHobot-Marcinek, Joanna - 128326 pl
dc.date.accessioned2020-07-21T22:50:14Z
dc.date.available2020-07-21T22:50:14Z
dc.date.submitted2011-10-13pl
dc.fieldofstudynauczycielskapl
dc.identifier.urihttps://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/175781
dc.subject.endeath, folklore, folk song, fairy tale, folk talepl
dc.subject.otherśmierć, folklor, baśń, pieśń ludowa, podaniepl
dc.titleWizerunek "śmierci oswojonej" w śląskiej kulturze ludowejpl
dc.title.alternativeThe Idea of "Tame Death" in the Silesian Folk Culturepl
dc.abstract.otherpl
Wydział Polonistyki
Pilch, Anna - 131398
Uliczka, Dominika
UJK/WP4
Pilch, Anna - 131398
Hobot-Marcinek, Joanna - 128326
2020-07-21T22:50:14Z
2020-07-21T22:50:14Z
2011-10-13
nauczycielska
death, folklore, folk song, fairy tale, folk tale
dc.subject.otherpl
śmierć, folklor, baśń, pieśń ludowa, podanie
Wizerunek "śmierci oswojonej" w śląskiej kulturze ludowej
The Idea of "Tame Death" in the Silesian Folk Culture