Rola melatoniny u kręgowców.

dc.abstract.enThe pineal gland is an endocrine gland responsible for the majority of melatonin synthesis and secretion. Its function is stimulated by occurrence of alternate phases of light and darkness. The pinealocytes in lower Vertebrates take an active part in the hormone synthesis as well as in the reception of light stimuli. The precursor chemical compound for melatonin synthesis is tryptophan, while the main product of melatonin metabolism is 6-hydroxymelatonin. Melatonin plays a crucial role in regulation of animal circadian and annual rhythms. A few different profiles of melatonin secretion have already been described. This hormone is also involved in the reproduction of seasonally breeding animals and in Amphibian metamorphosis. It can act as a whitening agent due to its ability to concentrate melanophores. Melatonin receptors are widely distributed in various organs of the body, including the pineal gland, what allows the hormone to regulate the physiology of the entire hypothalamic-pituitary axis. Because of its chemical structure, melatonin exhibits anti-oxidative properties, delay aging processes, protect against UV rays and can be used as an anti-cancer medication. It is often used as a therapeutic agent for patient suffering from sleep disorders. Since it can also prevent jet-lag, melatonin intake is highly recommended for people who change time-zones while travelling. Melatonin is also applicable for other animals. In conclusion, melatonin appears to be a very interesting hormone regarding its functional and structural properties. Therefore, new research projects are being undertaken aiming to expand our knowledge about practical use of melatonin.pl
dc.abstract.plGłównym gruczołem zdolnym do syntezy i uwalniania melatoniny jest szyszynka. Jego czynność stymulowana jest przez występowanie faz światła i ciemności. U kręgowców niższych pinealocyty zdolne są zarówno do syntezy tego hormonu jak i do odbioru bodźców świetlnych. Prekursorem powstania melatoniny jest tryptofan, a głównym produktem metabolizmu jest 6-hydroksymelatonina. Najważniejszą rolą melatoniny jest kierowanie mechanizmem zegara biologicznego zarówno dobowego jak i rocznego. Znane są różne profile uwalniania melatoniny. Hormon ten wpływa na rozród zwierząt rozmnażających się sezonowo, a także indukuje proces przeobrażenia u płazów. Ponadto hormon ten ma właściwości silnie rozjaśniające, gdyż powoduje skupianie melanoforów. Receptory melatoninowe są zlokalizowane w różnych narządach w organizmie, a także w przysadce powodują, że związek ten ma wpływ w mniejszym lub większym stopniu na całą oś podwzgórzowo – przysadkową. Dzięki swojej budowie, ma właściwości antyoksydacyjne, opóźnia procesy starzenia, chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV, a także może być wykorzystywana jako lek w zwalczaniu raka. Związek ten może być również wykorzystany jako lek u osób mających problem ze snem. Zapobiega występowaniu jet-lag, czyli zespołu występującego u osób podróżujących na dalekie odległości, gdzie pokonywane są strefy czasowe. Melatonina może również być stosowana u zwierząt. Hormon ten jest bardzo interesującym związkiem, zarówno ze względu na działanie, jak i budowę, dlatego też podejmowane są coraz to nowe badania pogłębiające wiedzę na ten temat, aby w przyszłości móc jak najlepiej wykorzystać jej właściwości.pl
dc.affiliationWydział Biologiipl
dc.areaobszar nauk przyrodniczychpl
dc.contributor.advisorGalas, Jerzy - 127989 pl
dc.contributor.authorStężowska, Justynapl
dc.contributor.departmentbycodeUJK/WBNOZpl
dc.contributor.reviewerSzołtys, Maria - 132248 pl
dc.contributor.reviewerGalas, Jerzy - 127989 pl
dc.date.accessioned2020-07-24T14:15:27Z
dc.date.available2020-07-24T14:15:27Z
dc.date.submitted2013-07-05pl
dc.fieldofstudybiologiapl
dc.identifier.urihttps://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/185845
dc.subject.enmelatonin, biological clock, pineal glandpl
dc.subject.plmelatonina, zegar biologiczny, szyszynkapl
dc.titleRola melatoniny u kręgowców.pl
dc.title.alternativeThe role of melatonin at vertebrates.pl
Wydział Biologii
obszar nauk przyrodniczych
Galas, Jerzy - 127989
Stężowska, Justyna
UJK/WBNOZ
Szołtys, Maria - 132248
Galas, Jerzy - 127989
2020-07-24T14:15:27Z
2020-07-24T14:15:27Z
2013-07-05
biologia
melatonin, biological clock, pineal gland
melatonina, zegar biologiczny, szyszynka
Rola melatoniny u kręgowców.
The role of melatonin at vertebrates.

Drwalew
Gdynia