journal article
article
dc.abstract.enTwo fragments from Volume X of Marcin Bielski's Cronicles, dealing with the discovery of Haiti by Columbus and with the first encounter of Cadamosto’s men with the then uncharted territory of what is now modern Senegal, contain descriptions of “starlings”. In both instances, the exterior and behavior of the birds described hugely disagree with those of starlings. Given that starlings did not inhabit those lands at the time at all, the article attempts to figure out both the reason behind the ornithological misunderstanding and the actual type of the birds the travelers met.
dc.abstract.otherВ двух фрагментах десятой книги «Хроникb…» Марцина Бельского - в рассказах об открытии Колумбом острова Гаити и путешествиях Кадамоста на неизведанным землям нынешнего Сенегала - упоминаются и даже описываются скворцы, но отличающиеся необычным для этого вида видом и поведением. Поскольку скворцы в те времена в указанных районах не обитали, в статье предпринята попытка объяснить причины этой орнитологической ошибки и определить, каких птиц на самом деле видели путешественники.
dc.abstract.plW dwóch fragmentach dziesiątej księgi „Kroniki…” Marcina Bielskiego - w opowieściach o odkryciu przez Kolumba wyspy Haiti i o przybyciu ludzi Cadamosty na niezbadane ziemie dzisiejszego Senegalu - wspomniane i nawet opisane są szpaki, ale o nietypowym dla tego gatunku wyglądzie i zachowaniu. Wobec tego, że szpaki wówczas na tamtych terenach nie zamieszkiwały, w artykule podjęto próbę wyjaśnienia przyczyn tego błędu ornitologicznego oraz ustalenia, jakie ptaki naprawdę były widziane przez podróżników.
dc.affiliationWydział Filologiczny : Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej
dc.contributor.authorMiakiszew, Władimir - 130489
dc.date.accession2024-05-07
dc.date.accessioned2024-05-09T05:30:02Z