dc.abstract.enLogistics plays nowadays a key role in the proper functioning of the company. Systems and logistics processes, their correct operation is an essential element of today's company. Organizations must consider the tendency to changes in processes, make more flexible so that it strengthen their competitiveness in the market. Master’s thesis contains the basic functioning of logistics, its main branches and the transition of logistics general to logistics processes. Thanks to the widely described in the theoretical part of the management process we sought to implement the research part, to optimize the processes with which investigated company hadthe problem. Implemented solutions described in this work proved to be crucial in improving the logistics processes in the company.pl
dc.abstract.plLogistyka odgrywa w dzisiejszych czasach kluczową rolę w poprawnym funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. Systemy oraz procesy logistyczne, ich poprawne działanie jest nieodzownym elementem dzisiejszej logistyki przedsiębiorstwa. Organizacje muszą brać pod uwagę tendencję do zmian w procesach, uelastyczniać je dzięki czemu wzmocnią swoją konkurencyjność na rynku. W pracy zawarto podstawy funkcjonowania logistyki, jej podstawowe gałęzie oraz przejście z logistyki ogólnej do logistyki procesów. Dzięki szeroko opisanemu w części teoretycznej zarządzaniu przez proces starano się w części badawczej wdrożyć, zoptymalizować procesy z którymi badane przedsiębiorstwo miało problem. Wdrożone rozwiązania przedstawione w niniejszej pracy okazały się kluczowe w poprawie procesów logistycznych badanego przedsiębiorstwa.pl
dc.affiliationWydział Zarządzania i Komunikacji Społecznejpl
dc.contributor.advisorJedynak, Piotr - 128512 pl
dc.contributor.authorByrdy, Tomaszpl
dc.contributor.departmentbycodeUJK/WZKSpl
dc.contributor.reviewerJedynak, Piotr - 128512 pl
dc.contributor.reviewerMarcinkowski, Aleksander - 130320 pl
dc.date.accessioned2020-07-27T02:32:35Z
dc.date.available2020-07-27T02:32:35Z
dc.date.submitted2016-09-21pl
dc.fieldofstudyzarządzaniepl
dc.fieldofstudymarketing i logistykapl
dc.identifier.urihttps://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/215881
dc.subject.enlogistics - optimization - processes - company - systempl
dc.subject.pllogistyka – optymalizacja – procesy – przedsiębiorstwo – systemypl
dc.titleOptymalizacja procesów logistycznych na przykładzie przedsiębiorstwa Hako Polska Sp. z o.o.pl
dc.title.alternativeOptimization of logistic processes on the example of the company Hako Poland Sp. z o.o.pl
Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej
Jedynak, Piotr - 128512