Współczesne próby wyjaśnienia fenomenu zachowań kierowanych regułą

dc.abstract.enPresented thesis concerns the notion of rule-guided behaviour in accordance with cognitivist paradigm. In an introduction, author sketches a description of varius programmes of naturalism, among them also liberal naturalism which is appropriate to apply in social science and law. Naturalistic method of analysing law and morality, reveals that rule following can have biological character. Author presents the origin of rule-guided behaviour in three interpretations : neurobiological, psychological and philosophical as presented by Ludwig Wittgenstein. The psychological trend presented by author is based on cognitive and evolutionary psychology. Analysis of Ludwig Wittgenstein's theory of rule following proposed by Saul Kripke, John McDowell and Crispin Wright constitutes a boundary of naturalistic theories. Theories mentioned in the thesis show that following a rule has a double aspect : biological and cultural.pl
dc.abstract.plPraca podejmuje zagadnienie zachowania kierowanego regułą w sposób zgodny z paradygmatem kognitywistycznym. We wstępie do szczegółowych rozważań zarysowany jest opis różnorodnych programów naturalizacyjnych, w tym, najbardziej odpowiedni do stosowania w naukach społecznych, takich jak prawo, program naturalizmu liberalnego. Naturalistyczna metoda analizy źródeł prawa i moralności ukazuje, że kierowanie się regułą, ściśle powiązane z fenomenem normatywności, może mieć charakter biologiczny. Autorka ukazuje genezę kierowania się regułą w trzech ujęciach : neurobiologicznym, psychologicznym oraz filozoficznym, zaprezentowanym przez Ludwiga Wittgensteina. Nurt psychologiczny ukazany przez autorkę, opiera się przede wszystkim na zdobyczach psychologii poznawczej i ewolucyjnej. Analiza poglądów Ludwiga Wittgensteina w ujęciach trzech komentatorów : Saula Kripkego, Johna McDowella i Crispina Wrighta stanowi granicę teorii naturalistycznych. Przytoczone w pracy teorie ukazują, że kierowanie się regułą ma dwojaki aspekt : biologiczny, jak i kulturowy.pl
dc.affiliationWydział Prawa i Administracjipl
dc.contributor.advisorStelmach, Jerzy - 132091 pl
dc.contributor.authorEliasz, Katarzynapl
dc.contributor.departmentbycodeUJK/WPA3pl
dc.contributor.reviewerZałuski, Wojciech - 132854 pl
dc.contributor.reviewerStelmach, Jerzy - 132091 pl
dc.date.accessioned2020-07-23T22:05:51Z
dc.date.available2020-07-23T22:05:51Z
dc.date.submitted2012-03-06pl
dc.fieldofstudyprawopl
dc.identifier.urihttps://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/177422
dc.subject.ennormativity, rule, Wittgenstein, neuroscience, naturalismpl
dc.subject.plnormatywność, reguła, Wittgenstein, neurobiologia, naturalizmpl
dc.titleWspółczesne próby wyjaśnienia fenomenu zachowań kierowanych regułąpl
dc.title.alternativeContemporary debates concerning rule guided behaviourpl
Wydział Prawa i Administracji
Stelmach, Jerzy - 132091
Eliasz, Katarzyna
UJK/WPA3
Załuski, Wojciech - 132854
Stelmach, Jerzy - 132091
2020-07-23T22:05:51Z
2020-07-23T22:05:51Z
2012-03-06
prawo
normativity, rule, Wittgenstein, neuroscience, naturalism
normatywność, reguła, Wittgenstein, neurobiologia, naturalizm
Współczesne próby wyjaśnienia fenomenu zachowań kierowanych regułą
Contemporary debates concerning rule guided behaviour

Bydgoszcz
Wojaszowka