Prawa i wolności osób z niepełnosprawnością

dc.abstract.enThe subject of this thesis is to draw attention to the problem of disability which concerns an enormous number of people in our country. The thesis includes the definition of handicap functioning in Polish legal order as well as chosen definitions of disability present in other countries. The thesis was divided into five chapters involving the discussed problem. Except for this definition, the issue of granting degrees of disability in Polish legal system was also included. In addition, the constitutional principle of equality was presented as well as significant problem of discrimination persons with disabilities. The subsequent chapters include selected rights and freedoms concerning persons with disabilities that are placed in The Constitution of The Republic Of Poland and also in different Polish laws such as: personal, political, economic, social and cultural rights. Among them we can enumerate: fundamental right to life, right to education or right to vote. The last chapter concerns primarily organs and institutions which protect and work for persons with disabilities.pl
dc.abstract.plPrzedmiotem niniejszej pracy jest zwrócenie uwagi na problem niepełnosprawności, który dotyczy olbrzymiej liczby osób w naszym kraju. W pracy zawarta została definicja niepełnosprawności funkcjonująca w polskim porządku prawnym, jak również wybrane definicje niepełnosprawności, które funkcjonują w innych krajach. Praca została podzielona na pięć rozdziałów, które dotyczą omawianego problemu. Oprócz samej definicji niepełnosprawności, omówiona została także kwestia przyznawania stopni niepełnosprawności w polskim systemie prawnym. W pracy przedstawiono również konstytucyjną zasadę równości oraz omówiono niezwykle istotny problem dyskryminacji osób z niepełnosprawnością. Dalsze rozdziały zawierają wybrane prawa i wolności dotyczące osób z niepełnosprawnością, które znajdują się przede wszystkim w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej jak i innych ustawach krajowych. Zaliczyć do nich można prawa osobiste, polityczne oraz ekonomiczne, społeczne czy kulturalne a wśród nich wymienić można fundamentalne prawo do życia, do nauki czy prawa wyborcze. Ostatni rozdział dotyczy przede wszystkim organów oraz wszelkich innych instytucji, które zajmują się ochroną bądź działają na rzecz osób z niepełnosprawnością.pl
dc.affiliationWydział Prawa i Administracjipl
dc.contributor.advisorMikuli, Piotr - 130615 pl
dc.contributor.authorSzafran, Piotrpl
dc.contributor.departmentbycodeUJK/WPA3pl
dc.contributor.reviewerMikuli, Piotr - 130615 pl
dc.contributor.reviewerKuca, Grzegorz - 129623 pl
dc.date.accessioned2020-07-28T04:30:53Z
dc.date.available2020-07-28T04:30:53Z
dc.date.submitted2019-09-26pl
dc.fieldofstudyadministracjapl
dc.identifier.urihttps://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/239190
dc.subject.enDisability, persons with disabilities, rights, freedoms, discrimination, principle of equality.pl
dc.subject.plNiepełnosprawność, osoby z niepełnosprawnością, prawa, wolności, dyskryminacja, zasada równości.pl
dc.titlePrawa i wolności osób z niepełnosprawnościąpl
dc.title.alternativeThe rights and freedoms of persons with disabilitiespl
Mikuli, Piotr - 130615
Szafran, Piotr
UJK/WPA3
Mikuli, Piotr - 130615
Kuca, Grzegorz - 129623
2020-07-28T04:30:53Z
2020-07-28T04:30:53Z
2019-09-26
administracja
Prawa i wolności osób z niepełnosprawnością
The rights and freedoms of persons with disabilities

Siemianowice Śląskie