Ojczyzna Inuitów. Nunavut i jego mieszkańcy.

dc.abstract.enThe subject of this master’s thesis is the Inuit and their homeland, Nunavut. Nunavut is one of the three territories of Canada and it was established in 1999. The Inuit, as well as Indians, are the first people of Canada. Their ancestors arrived to Canada across the frozen Bering Strait about 10 000 years ago. Currently, about 25 000 Inuit are living in Canada and most of them in Nunavut. It is hard to live on this area because of the severe climate. It makes Arctic the scarcest populated place in the world. 85% of Nunavut’s inhabitants are Inuit. Their language is Inuktitut but English and French are the official language of Nunavut as well. “Nunavut” means “Our Land” in Inuktitut and “Inuit” means simply “People”. The capital city of Nunavut is Iqaluit. This thesis shows that the process of formation and functioning of Nunavut was influenced by the Inuit and their role in it was essential. The thesis presents the way of Nunavut creation beginning from the shaping of Canada’s provinces and territories and points on the difference between them. In he thesis, the process of Nunavut creation is divided two parts. The firs is from the arrival of first people up to the World War the Second. The second part presents what happened after the war. The thesis shows also how Nunavut is functioning currently and finally the Inuit – their ancestors, tradition, mythology, culture and what is their life in XXI century.pl
dc.abstract.plNiniejsza praca poświęcona jest tematyce Inuiów i zamieszkiwanego przez nich Terytorium Nunavut. Jest to jedno z trzech terytoriów Kanady i zostało utworzone w 1999 roku, po wieloletnich staraniach ludności rodzimej, Inuitów. Inuici, podobnie jak Indianie, są pierwotnymi mieszkańcami Kanady. Ich przodkowie przybyli na tereny kanadyjskie ze wschodu przez zamarzniętą Cieśninę Beringa około 10 tysięcy lat temu. Obecnie Kanadę zamieszkuje około 25 tysięcy Inuitów, z czego większość zamieszkuje terytorium Nunavut, aczkolwiek są również mieszkańcami sąsiadujących Terytoriów Północo-Zachodnich i Jukon. Są to miejsca wyjątkowo nieprzystępne dla ludzi ze względu na swój surowy klimat. To powoduje, że tereny arktyczne są najrzadziej zaludnionymi obszarami na świecie. 85% mieszkańców Nunavut to Inuici. Ich rodzimym językiem jest inuktitut, ale do języków urzędowych Nunavut należą również angielski i francuski, podobnie jak w całej Kanadzie. Samo „Nunavut” w języku Inuitów oznacza „Nasza Ziemia”, a „Inuit” po prostu „Ludzie”. Stolicą Nunavut jest Iqaluit. Praca ta wskazuje, że w procesie kształtowania i funkcjonowania terytorium Nunavut istotny wpływ odegrali Inuici. Przedstawione jest jak powstawało Nunavut, poczynając już od procesu formowania się prowincji i terytoriów Kanady. Tym samym wskazana jest konstytucjonalna różnica pomiędzy prowincją, a terytorium, co miało znaczący wpływ na tworzenie się ojczyzny Inuitów. Sam proces powstawania Nunavut podzielony jest w pracy na dwa etapy. Pierwszy pokazuje jak ludy pierwotne zasiedlały obszary arktycznej Kanady i jak wyglądało ich życie do II Wojny Światowej. Woja była przełomowym momentem w historii Inuitów, gdyż po niej świat zwrócił uwagę na Arktykę i tym samym jej mieszkańców. To jest drugi etap opisany w pracy, ponieważ to właśnie poprzez wydarzenia po II Wojnie Światowej podjęto konkretne działania w kierunku stworzenia miejsca dla ludności rodzimej. Przedstawione jest także obecne funkcjonowanie Nunavut zarówno pod względem administracyjnym, jak i gospodarczym. W końcu opisani są sami Inuici. Poczynając od ich przodków, którzy pierwsi przybyli na tereny Kanady, poprzez ich tradycje, mitologie i kulturę, aż do tego w jak wygląda ich życie w XXI wieku.pl
dc.affiliationWydział Studiów Międzynarodowych i Politycznychpl
dc.contributor.advisorKijewska-Trembecka, Marta - 128788 pl
dc.contributor.authorPikur, Nataliapl
dc.contributor.departmentbycodeUJK/WSMPpl
dc.contributor.reviewerGabryś, Marcin - 101421 pl
dc.contributor.reviewerLaidler, Paweł - 129851 pl
dc.contributor.reviewerKijewska-Trembecka, Marta - 128788 pl
dc.date.accessioned2020-07-24T19:13:40Z
dc.date.available2020-07-24T19:13:40Z
dc.date.submitted2013-10-29pl
dc.fieldofstudyamerykanistykapl
dc.identifier.urihttps://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/190492
dc.subject.enInuit, Nunavut, First Peoplepl
dc.subject.plInuici, Nunavut, Rdzenni Mieszkańcypl
dc.titleOjczyzna Inuitów. Nunavut i jego mieszkańcy.pl
dc.title.alternativeInnuit homeland. Nunavut and its people.pl
Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych
Kijewska-Trembecka, Marta - 128788
Pikur, Natalia
UJK/WSMP
Gabryś, Marcin - 101421
Laidler, Paweł - 129851
Kijewska-Trembecka, Marta - 128788
2020-07-24T19:13:40Z
2020-07-24T19:13:40Z
2013-10-29
amerykanistyka
Inuit, Nunavut, First People
Inuici, Nunavut, Rdzenni Mieszkańcy
Ojczyzna Inuitów. Nunavut i jego mieszkańcy.
Innuit homeland. Nunavut and its people.

Bydgoszcz
Gdansk