Przyczyny wzrostu częstości występowania chorób alergicznych

dc.abstract.enIntroduction: Allergy is disease of XXI century, more than 30% of world population suffer from allergic disorders. Aim of the study: to determine the prevalence of allergies and its correlation with socio-economic status.Materials and methods: 700 female students of Jagiellonian University in Kraków, University of Physical Eductaion in Kraków and University in Łódź. Women were asked to answer to the questions whether the allergy and specific allergens were medically diagnosed. Socio-economic status have been defined by place of living before entering study on university and level of parents education.Results: The incidence of allergies in the study group was 29.71%, the most common type of allergy was respiratory allergy. Women living in the village before the period of study twice less suffered from allergic diseases. Study shows that higher parents education level due to greater morbidity, but the difference is not statistically significant, while having siblings turned out to be an important factor in the incidence of allergies. Those with large families less often suffered from allergic diseases than only children. Generally people with higher socio-economic status the most frequently have allergies.Conclusions: The results confirmed the hygiene hypothesis, which assumes that people of higher status are more prone to allergic diseases.pl
dc.abstract.plWstęp: Alergia uważana jest za chorobę XXI wieku, ponad 30% populacji świata jest dotknięta alergią. Cel pracy: Określenie częstości występowania alergii oraz korelacji ze statusem społeczno-ekonomicznym.Materiały i metody: Badaniami objęto 700 kobiet: studentek Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie oraz Uniwersytetu Łódzkiego. Wykonano badania ankietowe, w których zapytano o to czy na badania medyczne wykazały u nich występowanie alergii oraz na jakie alergeny są uczulone, a także o status socjo-ekonomiczny, który określono za pomocą następujących zmiennych: miejsce zamieszkania przed okresem studiów, wykształcenia rodziców oraz liczba rodzeństwa. Wyniki: Częstość występowania alergii w grupie badanej wynosiła 29,71%, najczęściej występującym typem alergii była alergia oddechowa. Kobiety zamieszkujące wieś przed okresem studiów dwukrotnie rzadziej zapadały na schorzenia alergiczne niż mieszkające w mieście. Im wyższe było wykształcenie rodziców tym bardziej była rozpowszechniona alergia, jednak różnica była statystycznie nieistotna. Natomiast posiadanie rodzeństwa okazało się być istotnym czynnikiem wpływającym na częstość występowania alergii. Osoby z rodzin wielodzietnych rzadziej zapadały na choroby alergiczne niż jedynacy. Osoby o wyższym statusie socjo-ekonomicznym częściej posiadały alergie. Wnioski: Wyniki potwierdziły hipotezę higieny, która zakłada, że osoby o wyższym statusie częściej zapadają na choroby alergiczne.pl
dc.affiliationWydział Biologiipl
dc.areaobszar nauk przyrodniczychpl
dc.contributor.advisorWronka, Iwona - 132776 pl
dc.contributor.authorŁazarz, Karolinapl
dc.contributor.departmentbycodeUJK/WBNOZpl
dc.contributor.reviewerGłąb, Henryk - 128070 pl
dc.contributor.reviewerWronka, Iwona - 132776 pl
dc.date.accessioned2020-07-25T07:02:57Z
dc.date.available2020-07-25T07:02:57Z
dc.date.submitted2015-07-09pl
dc.fieldofstudybiologiapl
dc.identifier.urihttps://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/201455
dc.subject.enallergy, allergen, socio-economic statuspl
dc.subject.plalergia, alergen , status społeczno-ekonomicznypl
dc.titlePrzyczyny wzrostu częstości występowania chorób alergicznychpl
Wydział Biologii
obszar nauk przyrodniczych