Przed trudnym wyborem : sugestia i perswazja w publicystyce dziennikarskiej (na przykładzie tekstów o tematyce społeczno-politycznej)

2010
journal article
article
dc.abstract.plPrzyjęcie bezstronnego stanowiska przez dziennikarzy jest trudnym zadaniem chociażby dlatego, że branża medialna jest zjawiskiem życia społecznego, a więc jest ściśle powiązana z różnego rodzaju partiami i ugrupowaniami politycznymi, czyli dziennikarze-publicyści w dużym stopniu są odpowiedzialni za kształtowanie opinii publicznej i są osobami obarczonymi odpowiedzialnością społeczną. We współczesnych mediach zaobserwować można rezygnację z zasady bezstronności na rzecz tzw. bezstronności udawanej, za którą kryje się oddziaływanie sugestywne na odbiorcę w celu kształtowania u niego określonej postawy wobec opisywanego w tekście publicystycznym zjawiska, problemu etc. Autorzy tekstów dziennikarskich, podobnie jak publicystycznych utworów literackich, od samego początku nie aspirują do kreowania obiektywnego obrazu świata. Niemniej, zasady funkcjonowania mediów jako swoistego regulatora życia społecznego, niwelują pierwotne przesłanie dziennikarza-publicysty. W konsekwencji, nierzadko mamy do czynienia z nadmiarem sugestii i perswazji w tekście dziennikarskim, kiedy to autor narzuca czytelnikowi własne spojrzenie na omawianą kwestię jako jedyne właściwe, przekazuje własne przemyślenia jako prawdę objawioną. Innymi słowy, publicystyka dziennikarska w związku z powyższym, nierzadko staje się zbyt dydaktyczna, jednocześnie czyniąc odbiorcę raczej biernym obiektem przekazu informacyjnego.pl
dc.affiliationWydział Filologiczny : Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiejpl
dc.contributor.authorKliabanau, Dzmitry - 128837 pl
dc.date.accessioned2021-03-08T09:57:29Z
dc.date.available2021-03-08T09:57:29Z
dc.date.issued2010pl
dc.description.physical289-306pl
dc.description.publication1pl
dc.description.volume2009pl
dc.identifier.isbn978-985-6887-72-0pl
dc.identifier.projectROD UJ / Opl
dc.identifier.urihttps://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/266739
dc.languagepolpl
dc.language.containerblrpl
dc.participationKliabanau, Dzmitry: 100%;pl
dc.rightsDodaję tylko opis bibliograficzny*
dc.rights.licenceBez licencji otwartego dostępu
dc.source.integratorfalse
dc.subject.plpublicystyka literackapl
dc.subject.pldziennikarstwopl
dc.subject.plstereotyppl
dc.subject.plBiałoruśpl
dc.subject.plobiektywizm i subiektywizmpl
dc.subtypeArticlepl
dc.titlePrzed trudnym wyborem : sugestia i perswazja w publicystyce dziennikarskiej (na przykładzie tekstów o tematyce społeczno-politycznej)pl
dc.title.alternativeFacing a difficult choice : suggestion and persuasion in opinion journalism (based on social and political texts)pl
dc.title.journalПаланістыка = Полонистика = Polonistyka = Palanìstyka = Polonistikapl
dc.typeJournalArticlepl
dspace.entity.typePublication
dc.abstract.plpl
Przyjęcie bezstronnego stanowiska przez dziennikarzy jest trudnym zadaniem chociażby dlatego, że branża medialna jest zjawiskiem życia społecznego, a więc jest ściśle powiązana z różnego rodzaju partiami i ugrupowaniami politycznymi, czyli dziennikarze-publicyści w dużym stopniu są odpowiedzialni za kształtowanie opinii publicznej i są osobami obarczonymi odpowiedzialnością społeczną. We współczesnych mediach zaobserwować można rezygnację z zasady bezstronności na rzecz tzw. bezstronności udawanej, za którą kryje się oddziaływanie sugestywne na odbiorcę w celu kształtowania u niego określonej postawy wobec opisywanego w tekście publicystycznym zjawiska, problemu etc. Autorzy tekstów dziennikarskich, podobnie jak publicystycznych utworów literackich, od samego początku nie aspirują do kreowania obiektywnego obrazu świata. Niemniej, zasady funkcjonowania mediów jako swoistego regulatora życia społecznego, niwelują pierwotne przesłanie dziennikarza-publicysty. W konsekwencji, nierzadko mamy do czynienia z nadmiarem sugestii i perswazji w tekście dziennikarskim, kiedy to autor narzuca czytelnikowi własne spojrzenie na omawianą kwestię jako jedyne właściwe, przekazuje własne przemyślenia jako prawdę objawioną. Innymi słowy, publicystyka dziennikarska w związku z powyższym, nierzadko staje się zbyt dydaktyczna, jednocześnie czyniąc odbiorcę raczej biernym obiektem przekazu informacyjnego.
dc.affiliationpl
Wydział Filologiczny : Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej
dc.contributor.authorpl
Kliabanau, Dzmitry - 128837
dc.date.accessioned
2021-03-08T09:57:29Z
dc.date.available
2021-03-08T09:57:29Z
dc.date.issuedpl
2010
dc.description.physicalpl
289-306
dc.description.publicationpl
1
dc.description.volumepl
2009
dc.identifier.isbnpl
978-985-6887-72-0
dc.identifier.projectpl
ROD UJ / O
dc.identifier.uri
https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/266739
dc.languagepl
pol
dc.language.containerpl
blr
dc.participationpl
Kliabanau, Dzmitry: 100%;
dc.rights*
Dodaję tylko opis bibliograficzny
dc.rights.licence
Bez licencji otwartego dostępu
dc.source.integrator
false
dc.subject.plpl
publicystyka literacka
dc.subject.plpl
dziennikarstwo
dc.subject.plpl
stereotyp
dc.subject.plpl
Białoruś
dc.subject.plpl
obiektywizm i subiektywizm
dc.subtypepl
Article
dc.titlepl
Przed trudnym wyborem : sugestia i perswazja w publicystyce dziennikarskiej (na przykładzie tekstów o tematyce społeczno-politycznej)
dc.title.alternativepl
Facing a difficult choice : suggestion and persuasion in opinion journalism (based on social and political texts)
dc.title.journalpl
Паланістыка = Полонистика = Polonistyka = Palanìstyka = Polonistika
dc.typepl
JournalArticle
dspace.entity.type
Publication
Affiliations

* The migration of download and view statistics prior to the date of April 8, 2024 is in progress.

Views
21
Views per month
Views per city
Wroclaw
5
Warsaw
3
Łomża
3
Bialystok
2
Gdansk
2
Dublin
1
Krakow
1
Lodz
1
Mysiadlo
1
Shanghai
1

No access

No Thumbnail Available