Kultura duchowa Lakotów. Wierzenia, mitologia, ceremonie.

dc.abstract.enLakotas spiritual culture contains units, which for people who grew up in Christian faith have nothing to do with religion. They believe that nature and its every component are animated, even those things which for Europeans may seem to be soulless, e.g. rock and wind. Close connection with nature is truly sacred for Lakotas. Very expanded mythology is a part of their believes, it belongs to the present as long as to the past. It is not a collection of stories about supernatural or fantastic beings and events filed as primeval and unrealistic. Despite occurrence of supernatural forces it is a part of history and it is treated as such by traditionalists. The pantheon of Lakota deities contains, among others the Sun, the Moon and the Earth – entities (for us wholly material formations) well known to us, whites. It also includes the Rock – powerful being and a symbol of toughness, and Thunderbird – mythical creature arousing fear and respect. Lakotas everyday life was unify with theirs believes, religion was in the middle of interest of every single man, and thereby it had a huge impact on material culture of the nation. The purpose of this M.A. dissertation is thorough presentation of a complexities of a spiritual culture of the Lakota Nation and explanation of its meaning and points.pl
dc.abstract.plKultura duchowa Lakotów łączy w sobie wiele elementów, które z punktu widzenia osób wychowanych w wierze chrześcijańskiej, nie mają nic wspólnego z religią. Są to m. in. wiara w ożywioną przyrodę oraz każdy jej element, nawet ten z pozoru dla Europejczyka nieposiadający duszy, jak skała czy wiatr. Bliski związek z naturą ma u Lakotów podtekst religijny. Bardzo rozbudowana mitologia jest częścią wierzeń, należy zarówno do teraźniejszości jak i do przeszłości. Nie jest zbiorem opowiadań zawierającym wydarzenia i postaci o charakterze nadnaturalnym czy fantastycznym zaszufladkowanym do wierzeń pradawnych i nierzeczywistych. Pomimo występowania mocy nadprzyrodzonych jest częścią historii i jako taka jest traktowana przez tradycjonalistów . W skład panteonu bóstw wchodzą m. in. Słońce, Ziemia, Księżyc – czyli istoty (dla nas twory zdecydowanie materialne) doskonale nam znane. Ale znajdują się tam także Kamień będący siłą twórczą oraz symbolem mocy i twardości, a także Ptak Grzmotu – postać mityczna budząca szacunek i strach. Życie codzienne Lakotów było ściśle związane z ich wierzeniami, religia znajdowała się w centrum zainteresowania każdego i tym samym miała ogromny wpływ na kulturę materialną tego narodu. Celem niniejszej pracy jest jak najdokładniejsze przedstawienie zawiłości kultury duchowej Lakotów oraz wytłumaczenie jej sensu i celu.pl
dc.affiliationWydział Studiów Międzynarodowych i Politycznychpl
dc.contributor.advisorMania, Andrzej - 130290 pl
dc.contributor.authorKuc, Karolinapl
dc.contributor.departmentbycodeUJK/WSMPpl
dc.contributor.reviewerSzymkowska-Bartyzel, Jolanta - 132293 pl
dc.contributor.reviewerMania, Andrzej - 130290 pl
dc.date.accessioned2020-07-20T17:14:43Z
dc.date.available2020-07-20T17:14:43Z
dc.date.submitted2011-09-29pl
dc.fieldofstudyamerykanistykapl
dc.identifier.apddiploma-60185-120732pl
dc.identifier.urihttps://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/173809
dc.subject.enIndians, Indian, Lakota, native Americans, Oglala, European, whites, ceremony, rite, Sun Dance. the Sun, Mother Earth, Sacred Pipe, shaman, holy man, supernatural power, deities, spirits, the Great Spirit, myth, mythology, bison, buffalo, America, tipi, vision quest, the Guardian Spirit, sacred, nature.pl
dc.subject.plIndianie, Indianin, Lakota, Lakoci, rdzenni Amerykanie, Oglala, Europejczycy, biali, ceremonia, rytuał, Taniec Słońca, Słońce, Matka Ziemia, Święta Fajka, szaman, moc nadprzyrodzona, bóstwa, duchy, Wielki Duch, mit, mitologia, bizon, Ameryka, tipi, wizja, Duch Opiekuńczy, święty, natura, przyroda.pl
dc.titleKultura duchowa Lakotów. Wierzenia, mitologia, ceremonie.pl
dc.title.alternativeLakota spiritual culture. Beliefs, mythology, ceremonies.pl
Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych
Mania, Andrzej - 130290
Kuc, Karolina
UJK/WSMP
Szymkowska-Bartyzel, Jolanta - 132293
Mania, Andrzej - 130290
2020-07-20T17:14:43Z
2020-07-20T17:14:43Z
2011-09-29
amerykanistyka
diploma-60185-120732
Kultura duchowa Lakotów. Wierzenia, mitologia, ceremonie.
Lakota spiritual culture. Beliefs, mythology, ceremonies.

Gdynia
Gdansk