,,Korczyna jako dawne miasto."

dc.abstract.enThe author Has dealt with Korczyna, the Village founded in 1392, being the town in the 1783-1934 period. This quite great village ( over 6000 inh.) still has an old urban pattern . Korczyna is the administrative centre of the rural commune, consisted of 7 villages, situated in the Krosno poviat ( district) in the Podkarpackie ( Rzeszów ) voivodeship close to the city of Krosno. The landscape is picturesque due to the site of Korczyna in the border zone between Dynowskie Foothills and the Krośnieńska Basin.Owning good natural conditions, yealds of crops are high. Korczyna is the local centre of orcharding. Weaving is a traditional industry of the village, but nowadays other branches of production develop, i.e. food processing industry and manufacture of furniture.The suburban locality of Korczyna is polyfunctional. Being the service centre for over 11,00 people, it has schools, parish church, medical centre, a library and numerous shops. Its location by an important road Krosno- Rzeszów is favorable for commuting and tourism. The further development of Korczyna should use the tourist attractions, of which the most known are the Kamieniec Castle and sandstone rocks called “Prządki” ( “The Spinsters”).It is probable, that the City of Krosno, lying nearby, will try to include Korczyna as the new district. To avoid that, the village authorities try to restore the civic right to Korczyna. In the 2009 voting, most the people were against. The author also made a sondage, which results were different- 49% enquired inhabitants were for. However, this complicated problem needs considerations and analyses.pl
dc.abstract.otherWieś Korczyna, lokowana w 1392, miastem była w okresie 1783- 1934. Obecnie Korczyna liczy ponad 6000 mieszkańców. Centrum zabudowy Korczyny zachowało miejski charakter. Miejscowość jest siedzibą gminy, w północno-wschodniej części powiatu krośnieńskiego na styku Pogórza Dynowskiego i Kotliny Krośnieńskiej.Warunki naturalne są na ogół sprzyjające dla rolnictwa które daje wysokie plony. Szczególnie intensywną formą produkcji rolnej na terenie Korczyny było od lat sadownictwo. Korczyna była również znaczącym ośrodkiem tkactwa- od założenia tej miejscowości było ono drugim najważniejszym zajęciem mieszkańców. W 1882 powstało w Korczynie "Towarzystwo Tkaczy" skupiające ponad 1000 wytwórców. Po zakończeniu wojny rozwinęły się tu również inne gałęzie przemysłu, np. spożywczy i meblarski.Jako siedziba gminy Korczyna jest miejscowością wielofunkcyjną, centrum usług dla 7 wsi, m.in. szkolnictwa. Od XVI wieku istnieje tu również parafia. Ponadto na terenie Korczyny mieszczą się poczta, ośrodek zdrowia, posterunek policji, straż pożarna, działają tu liczne sklepy i zakłady usługowe. Korczyna posiada dobrą infrastrukturę techniczną oraz korzystne położenie komunikacyjne(szosa Krosno- Rzeszów). Strategia Rozwoju gminy Korczyna jako główne kierunki rozwoju wsi wymienia turystykę i agroturystykę. Korczyna ma duże walory turystyczne- najbardziej znane to piaskowcowe skałki „Prządki” a także malownicze ruiny średniowiecznego zamku „Kamieniec”. Miejscowość wymaga, jednak odpowiedniego zagospodarowania, które umożliwi wykorzystanie tych turystycznych walorów.Mimo zagrożenia włączeniem Korczyny do pobliskiego szybko rozwijającego się Krosna, w referendum przeprowadzonym przez Urząd Gminy w 2009 roku,70% mieszkańców opowiedziało się przeciwko przywróceniu Korczynie praw miejskich. Natomiast w ankiecie przeprowadzonej przez autora, ideę tę poparła ponad połowa, a przeciwnych było tylko ¼ ankietowanych. Okazuje się więc że zagadnienie praw miejskich dla Korczyny wymaga dalszych dyskusji i konsultacji społecznych.pl
dc.affiliationWydział Geografii i Geologiipl
dc.contributor.advisorGórka, Zygmunt - 128145 pl
dc.contributor.authorPółchłopek, Maciejpl
dc.contributor.departmentbycodeUJK/WGGpl
dc.contributor.reviewerTrzepacz, Piotr - 142908 pl
dc.contributor.reviewerGórka, Zygmunt - 128145 pl
dc.date.accessioned2020-07-15T18:09:44Z
dc.date.available2020-07-15T18:09:44Z
dc.date.submitted2011-10-19pl
dc.fieldofstudygeografia społeczno-ekonomicznapl
dc.identifier.apddiploma-58910-121997pl
dc.identifier.urihttps://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/172804
dc.subject.endegraded town, village, rural commune, civic rightpl
dc.subject.otherdawne miasto, wieś, gmina, prawa miejskiepl
dc.title,,Korczyna jako dawne miasto."pl
dc.title.alternativeTHE DEGRADED TOWN OF KORCZYNApl
dc.abstract.otherpl
Wydział Geografii i Geologii
Górka, Zygmunt - 128145
Półchłopek, Maciej
UJK/WGG
Trzepacz, Piotr - 142908
Górka, Zygmunt - 128145
2020-07-15T18:09:44Z
2020-07-15T18:09:44Z
2011-10-19
geografia społeczno-ekonomiczna
diploma-58910-121997
degraded town, village, rural commune, civic right
dc.subject.otherpl
dawne miasto, wieś, gmina, prawa miejskie
,,Korczyna jako dawne miasto."
THE DEGRADED TOWN OF KORCZYNA

Lublin