Modele starzenia się organizmu

dc.abstract.enWhile conducting the studies concerning the aging process such model organisms as Drosophila melanogaster, Caenorhabditis elegans, Saccharomyces cerevisiae, or Mus musculus are used. One of the cellular pathways engaged in changes that appear with aging is the TOR kinase pathway responsible for maintaining homeostasis in eukaryotes. The reduced signaling activity of the insulin/IGF/TOR can contribute to improving certain aspects of the functioning during aging. In controlling processes associated with aging, miRNAs play an important role. In the aging of mammals, different types of miRNAs are regulated both positively and negatively, as demonstrated by performing tests on mice. Observing the phenomena involved in the development and maturation of yeast cells, we can better understand the processes of oxidative damage in cells in higher eukaryotes. Some of the factors involved in the aging of various organisms, especially mammals are genetic instability, mutations and deletions in the mitochondrial DNA, abnormalities in nuclear lamins, and telomere attrition. The main objective of learning pathways associated with aging is the ability to inhibit the progression of neurodegenerative diseases in humans.pl
dc.abstract.plPodczas badań dotyczących procesów starzenia się, używane są organizmy modelowe, takie jak Drosophila melanogaster, Caenorhabditis elegans, Saccharomyces cerevisiae czy Mus musculus. Jednym ze szlaków komórkowych, zaangażowanych w zmiany zachodzące w organizmie wraz z wiekiem, jest szlak kinazy TOR, regulującej metabolizm w celu utrzymywania homeostazy u organizmów eukariotycznych. Zredukowana aktywność sygnalizacji insulina/IGF/TOR może sprzyjać poprawie niektórych aspektów funkcjonowania podczas starzenia. W kontrolowaniu procesów związanych ze starzeniem się, ważną rolę pełnią miRNA. W starzeniu się ssaków, różne rodzaje miRNA są regulowane zarówno pozytywnie i negatywnie, co wykazano wykonując badania na myszach. Obserwując zjawiska uczestniczące w rozwoju i dojrzewaniu komórek drożdży, możemy lepiej rozumieć procesy uszkodzeń oksydacyjnych w komórkach u wyższych organizmów eukariotycznych.Niektórymi z czynników biorących udział w starzeniu się różnych organizmów, w szczególności ssaków są: niestabilność genetyczna, mutacje i delecje w mitochondrialnym DNA, nieprawidłowości w jądrowych laminach, zużywanie telomerów.Najważniejszym celem poznawania szlaków związanych ze starzeniem się jest możliwość zahamowania postępu chorób neurodegeneracyjnych u człowieka.pl
dc.affiliationWydział Biologiipl
dc.areaobszar nauk przyrodniczychpl