dc.abstract.enTopic: Prevention and risk factors of diabetic foot syndrome among the patients with diabetes.Aim: The aim of the study was recognition of preventive measures and assessment of risk factors causing diabetic foot syndrome in patients with diabetes. The data can help in education and prevention of diabetic foot.Material and methods: The study was conducted among 100 people diagnosed with diabetes. Questionnaires have been used in order to obtain the research material. Results: The analysis of gender, age and disease duration variables has revealed an interdependence in regards to occurrence of diabetic foot and disease duration. The interdependence has been between the frequency of diabetic foot occurance and family problems overload, pain, sensory disorders, infections, ulcers, wounds and foot deformities. The analysis of preventive actions has prove to have no impact on frequency of diabetic foot syndrome occurrence.Conclusions: We can consider education of patients as very important, which should include, in particular, risk factors and prevention.pl
dc.abstract.plTemat: Profilaktyka i czynniki ryzyka zespołu stopy cukrzycowej wśród chorych na cukrzycę.Cel: Celem pracy było poznanie profilaktyki i czynników ryzyka występowania zespołu stopy cukrzycowej wśród chorych na cukrzycę. Uzyskane dane mogą pomóc w działaniach edukacyjnych oraz zapobieganiu stopie cukrzycowej.Metoda: Badanie przeprowadzono wśród 100 osób chorych na cukrzycę. Do uzyskania materiału badawczego wykorzystano autorski kwestionariusz ankiety.Wyniki: W wyniku analizy zmiennych płci, wieku, czasu trwania choroby wykazano zależność występowania stopy cukrzycowej i czasu trwania choroby. Wykazano zależność częstości wystąpienia stopy cukrzycowej i obciążeń rodzinnych, zaburzeń czucia bólu, infekcji, owrzodzeń, ran i zniekształceń stóp. Analizując podejmowane działania profilaktyczne nie wykazano ich zależności z częstością występowania zespołu stopy cukrzycowej.Wnioski: Bardzo ważna jest edukacja pacjentów, która powinna w szczególności obejmować czynniki i ryzyka i profilaktykę.pl
dc.affiliationWydział Nauk o Zdrowiupl
dc.areaobszar nauk medycznych, nauk o zdrowiu oraz nauk o kulturze fizycznejpl
dc.contributor.advisorOrzeł-Nowak, Anita - 133049 pl
dc.contributor.authorOżdżyńska, Justynapl
dc.contributor.departmentbycodeUJK/WNOZpl
dc.contributor.reviewerOrzeł-Nowak, Anita - 133049 pl
dc.contributor.reviewerCzupryna, Antoni - 129129 pl
dc.date.accessioned2020-07-24T11:12:56Z
dc.date.available2020-07-24T11:12:56Z
dc.date.submitted2012-10-26pl
dc.fieldofstudypielęgniarstwopl
dc.identifier.urihttps://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/183010
dc.subject.endiabetic foot syndrome, prevention, risk factorspl
dc.subject.plstopa cukrzycowa, profilaktyka, czynniki ryzykapl
dc.titleProfilaktyka i czynniki ryzyka zespołu stopy cukrzycowej wśród chorych na cukrzycę.pl
dc.title.alternativePrevention and risk factors of diabetic foot syndrome among the patients with diabetes.pl
Wydział Nauk o Zdrowiu
obszar nauk medycznych, nauk o zdrowiu oraz nauk o kulturze fizycznej
Orzeł-Nowak, Anita - 133049
Ożdżyńska, Justyna
UJK/WNOZ
Orzeł-Nowak, Anita - 133049
Czupryna, Antoni - 129129
2020-07-24T11:12:56Z
2020-07-24T11:12:56Z
2012-10-26
pielęgniarstwo
diabetic foot syndrome, prevention, risk factors
stopa cukrzycowa, profilaktyka, czynniki ryzyka

Pila
Bydgoszcz