News

Tydzień Otwartej Nauki 2018

23/10/2018
Zachęcamy do włączenia się w obchody dziewiątego już Open Access Week (Tydzień Otwartej Nauki), który rozpoczął się 22, a potrwa do 28 października. Tegoroczne hasło, "Tworzymy rzetelne podstawy otwartej wiedzy", nawiązuje do obecnej sytuacji rozwoju systemu nauki w Polsce i na świecie.

Repozytorium Uniwersytetu Jagiellońskiego wspólnie z Biblioteką Jagiellońską włączyło się w ogólnoświatowe obchody Tygodnia Otwartej Nauki, przygotowując atrakcje i wydarzenia, w których udział wziąć mogą wszyscy zainteresowani. 

23 października 2018 r. (wtorek) posłuchać będzie można kierownika Sekcji Repozytorium UJ, Leszka Szafrańskiego, który omówi główne idee otwartego dostępu oraz przedstawi założenia nowego projektu "Repozytorium otwartego dostępu do dorobku naukowego i dydaktycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego".
Wykłady odbędą się w sali konferencyjnej Biblioteki Jagiellońskiej (obok głównego wejścia, od ul. Oleandry 3), w godzinach:
13:00-14:00 - Otwarta Nauka, Open Access, wolne licencje Creative Commons
14:15-15:15 - założenia projektu Repozytorium otwartego dostępu do dorobku naukowego i dydaktycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego

 

oa_week.jpg

 

W tygodniu Open Access odwiedzający bibliotekę będą mogli sprawdzić swoją wiedzę o otwartym dostępie rozwiązując krzyżówkę tematyczną przygotowaną na tę okoliczność. Poprawnie rozwiązane krzyżówki można wrzucać do oznaczonego odpowiednio pudełka w holu głównym obok wypożyczalni. Osoby, które pozostawią nam swój adres e-mail na odwrocie, w następnym dniu otrzymają specjalną wiadomość. Dla wybranych losowo 5 osób czekają dodatkowe upominki, które zostaną rozlosowane po zakończeniu Tygodnia OA. 

Osoby chcące zgłębić tematykę otwartości będą mogły sięgnąć do pudełka "Poznaj Open Access". Nowinki – zawierające informacje o otwartej nauce, aspektach prawnych, linkach do ciekawych miejsc w sieci z legalnymi zasobami nauki, kultury i wiele innych – czekają na wylosowanie! 

Do trzeciego pudełka, "Zapytaj o Open Access",  będzie można wrzucać karteczki z pytaniami i wątpliwościami dotyczącymi Open Access'u. Pytania zostaną przeanalizowane przez zespół Repozytorium UJ, a odpowiedzi umieszczone w sieci - śledź wpisy na facebooku Jagiellonki oraz aktualności na stronie RUJ!

 

klodeczka.png

News list