News

ORCID dla pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego

02/10/2018
Repozytorium Uniwersytetu Jagiellońskiego zachęca do założenia ORCID ID i korzystania ze związanych z posiadaniem identyfikatora możliwości.

Open Researcher and Contributor ID (ORCID) to unikalny, 16-cyfrowy identyfikator, umożliwiający jednoznaczne rozpoznanie tożsamości autora i właściwe przyporządkowanie publikacji do autora w naukowych bazach cyfrowych. Platforma ORCID jest całkowicie darmowa i współpracuje z największymi międzynarodowymi bazami indeksującymi.

logo_orcid.png

 

Z założeń ustawy 2.0 i lektury przewodnika MNiSW dot. ewaluacji wynika, że identyfikator ORCID będzie pełnił znaczącą rolę w procesie oceny podmiotów naukowych w roku 2021. Wzrasta ponadto systematycznie liczba wydawców i czasopism wymagających od potencjalnych autorów posiadania ORCID ID, znajduje on również zastosowanie we wnioskach grantowych.

Warto zarejestrować się w systemie już teraz i powiązać numer ze swoim kontem w Repozytorium UJ, bazie Scopus i Web of Science, korzystając ze wskazówek dostępnych na stronach pomocy RUJ. Dane o identyfikatorach ORCID zebrane przez Repozytorium zostaną po zintegrowaniu z RUJ przesłane do systemów POL-on i PBN.

 

1. Instrukcja rejestracji identyfikatora dla osób posiadających ORCID ID

2. Instrukcja rejestracji identyfikatora dla nowych użytkowników ORCID

3. Instrukcja łączenia ORCID ID z ResearcherID (dla osób posiadających identyfikator z bazy Web of Science)

4. Instrukcja zakładania ResearcherID i łączenia go z identyfikatorem ORCID

5. Instrukcja łączenia ORCID ID z Author ID (Scopus)

6. Instrukcja eksportu opisów z RUJ do ORCID

News list