journal article
article
dc.abstract.enThe article is devoted to countess Irena Tyszkiewicz (1887-1964) - the founder and creator of the Library of Religious Knowledge in Warsaw - private library functioning in the palace belonging to her family at 6 Litewska Street in Warsaw. She collected about 20 thousand books, including 3 thousand books for children. The library were used as a place for discussion meetings by the most important Catholic intellectuals of the interwar period in Poland. The library was opened between 1919 and 1939 and later operated underground until 1944, when it was destroyed by the Germans. After the Second War, the library was renovated in 1956 by Irena Tyszkiewicz (then she was already sister Maria Józef Franciszka in the Congregation of the Franciscan Sisters Servants of the Cross) and began operating as the Primate’s Library of Religious Knowledge. This library, still operating in the Monastery belonging to the Congregation of the Franciscan Sisters Servants of the Cross at 9/11 Piwna Street in Warsaw, has become a model for other religious libraries created in many cities in Poland. In 1919-1939, Irena Tyszkiewicz was also involved in the activities of the Society for the Care of the Blind founded by Mother Elżbieta Czacka and other related institutions. Among others, she was a co-founder of a bookshop and the "Verbum" Publishing House. In this article, archival materials collected in the archives of the Franciscan Sisters Servants of the Cross (AFSK), Father Władysław Korniłowicz (AWK) and Mother Elżbieta Czacka (AMCz) were used to trace her life.pl
dc.abstract.plArtykuł poświęcony hrabinie Irenie Tyszkiewicz (1887-1964) - założycielce i twórczyni Biblioteki Wiedzy Religijnej w Warszawie - prywatnej biblioteki funkcjonującej w oficynie pałacu należącego do jej rodziny przy ul. Litewskiej 6 w Warszawie. Zebrała w niej około 20 tys. książek, w tym 3 tys. dla dzieci. Biblioteka służyła także jako miejsce spotkań dyskusyjnych, w których uczestniczyli najważniejsi intelektualiści katoliccy okresu międzywojennego. Została otwarta w latach 1919-1939, a następnie działała w konspiracji do 1944 r., kiedy to została całkowicie zniszczona przez Niemców. Po II wojnie światowej biblioteka została odnowiona w 1956 r. także przez Irenę Tyszkiewicz (wówczas już siostrę Marię Józef Franciszkę ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża) i rozpoczęła działalność jako Prymasowska Biblioteka Wiedzy Religijnej. Biblioteka ta, działająca do dzisiaj w klasztorze należącym do Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża przy ul. Piwnej 9/11 w Warszawie, stała się wzorem dla innych bibliotek religijnych tworzonych w wielu miastach w Polsce. W latach 1919–1939 Irena Tyszkiewicz zaangażowała się również w działalność Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi założonego przez m. Elżbietę Czacką oraz innych powiązanych z Towarzystwem instytucji. Była m.in. współzałożycielką księgarni i Wydawnictwa "Verbum". W artykule tym wykorzystano jej życiowe materiały archiwalne zgromadzone w Archiwum Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża (AFSK), Ojca Władysława Korniłowicza (AWK) i Matki Elżbiety Czackiej (AMCz).pl
dc.affiliationWydział Filozoficzny : Instytut Religioznawstwapl
dc.contributor.authorPrzybył-Sadowska, Elżbieta - 131571 pl
dc.date.accession2021-03-08pl
dc.date.accessioned2021-03-10T12:36:50Z
dc.date.available2021-03-10T12:36:50Z
dc.date.issued2019pl
dc.date.openaccess12
dc.description.accesstimepo opublikowaniu
dc.description.additionalBibliogr.s. 65-67pl
dc.description.number7pl
dc.description.physical41-67pl
dc.description.publication1,6pl
dc.description.versionostateczna wersja wydawcy
dc.identifier.doi10.15804/pbs.2019.02pl
dc.identifier.issn2353-9291pl
dc.identifier.projectROD UJ / Opl
dc.identifier.urihttps://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/267017
dc.identifier.weblinkhttp://obb.whus.pl/wp-content/uploads/2020/11/PSB_nr_7_2019_kor.5.pdfpl
dc.language.containerpolpl
dc.participationPrzybył-Sadowska, Elżbieta: 100%;pl
dc.pbn.affiliationDziedzina nauk humanistycznych : nauki o kulturze i religiipl
dc.rightsDodaję tylko opis bibliograficzny*
dc.rights.licenceOTHER
dc.rights.uri*
dc.share.typeotwarte czasopismo
dc.subject.enIrena Tyszkiewicz (1887-1964)pl
dc.subject.enLibrary of Religious Knowledge in Warsawpl
dc.subject.encatholicism in Polandpl
dc.subject.eninterwar periodpl
dc.subject.plIrena Tyszkiewicz (1887-1964)pl
dc.subject.plBiblioteka Wiedzy Religijnej w Warszawiepl
dc.subject.plkatolicyzm w Polscepl
dc.subject.plokres międzywojennypl
dc.subtypeArticlepl
dc.titleSiostra Maria Józef Franciszka : Irena z Jezierskich Tyszkiewiczowa (22 maja 1887 - 23 kwietnia 1964)pl
dc.title.alternativeSister Mara Józef Franciszka : Irena née Jezierska Tyszkiewicz (May 22, 1887 - April 23, 1964)pl
dc.title.journalPolish Biographical Studiespl
dc.participationpl
Przybył-Sadowska, Elżbieta: 100%;
dc.pbn.affiliationpl
Dziedzina nauk humanistycznych : nauki o kulturze i religii
dc.rights*
Dodaję tylko opis bibliograficzny