dc.abstract.enSouth Africa is the major foreign migrant-receiving country in the region because of the economic opportunities the country has, the overall number of foreign migrants into the country from other African countries in the region rises every year. Since the end of apartheid in 1994, there has been a hardening of public attitudes to migrants in South Africa, and a rise in xenophobia. These changing attitudes amongst South Africans are a reflection of issues the local citizens have towards the government and migrants. Furthermore, the majority of South Africans were excluded from nation building projects during apartheid; and now need to be included in the governments initiative programmes. This paper will address issues such as globalisation, migration patterns, violence and xenophobia in the country and also explain the reasons for such a huge numbers of immigrants into the country. It will also look at attitudes of citizens towards African immigrants, looking at experiences of immigrants in the country.pl
dc.abstract.plRepublika Południowej Afryki jest największym krajem w regionie przyjmującym imigrantów, ze względu na możliwości gospodarcze, całkowita liczba migrantów do RPA z innych afrykańskich krajów w regionie, wzrasta każdego roku. Od upadku apartheidu w 1994 roku, nie było utwardzane nastawienie opinii publicznej do migrantów w RPA, a wzrost ksenofobii. Te zmieniające się postawy w RPA są odzwierciedleniem problemów miejscowych obywateli jakie mają w stosunku do rządu i imigrantów. Co więcej, większość mieszkańców RPA zostało wyłączonych z narodowych projektów budowlanych podczas apartheidu, a teraz muszą być zawarte w rządowych inicjatywach programowych. Dokument ten będzie zawierał takie zagadnienia, jak globalizacja, modele migracji, przemocy i ksenofobii w kraju, a także wyjaśnienia powodów takiej liczby emigrantów w kraju. Spojrzy również na stosunek obywateli do afrykańskich imigrantów, patrząc na doświadczenia imigrantów w kraju.pl
dc.affiliationWydział Studiów Międzynarodowych i Politycznychpl
dc.contributor.advisorRobson, Garry - 199785 pl
dc.contributor.authorSetilo, Tshegofatsopl
dc.contributor.departmentbycodeUJK/WSMPpl
dc.contributor.reviewerVaughan, Patrick - 132497 pl
dc.contributor.reviewerRobson, Garry - 199785 pl
dc.date.accessioned2020-07-24T15:41:53Z
dc.date.available2020-07-24T15:41:53Z
dc.date.submitted2013-06-18pl
dc.fieldofstudystudia transatlantyckiepl
dc.identifier.urihttps://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/187196
dc.subject.enApartheid: A policy or system of segregation or discrimination on grounds of race.\nGlobalisation: It is the intensification of worldwide social relations which link distant localities in such a way that local happenings are shaped by events occurring many miles away and vice versa.\nMakwerekwere: It is a derogatory term for foreigners.\nNecklacing: Killing someone with a tire filled with gasoline around their neck.\nToyi-toyi: It is a form of deviance dance and rebellion that is found throughout South Africa, Namibia and other close countries. The participants dance and march in the streets as a form of rebellion.pl
dc.subject.plApartheid: Polityka lub system segregacji i dyskryminacji ze względu na rasę.Globalizacja: To jest intensyfikacja stosunków społecznych na całym świecie, które łączą odległe miejscowości w taki sposób, że lokalne wydarzenia są uzależnione od wydarzeń zachodzących w odległości wielu kilometrów i odwrotnie.Makwerekwere: To jest obraźliwe określenie dla cudzoziemców.Necklacing: Zabicie kogoś z oponą wypełnioną benzyną wokół szyi.Toyi-toyi: Jest to forma dewiacyjnego tańca i buntu, który znajduje się w całej Afryce Południowej, Namibii i innych krajach bliskich. Uczestnicy tańca i marsz na ulicach jako forma buntu.pl
dc.titleViolence and Xenophobia in Post-Apartheid South Africa: A distinction between "us" and "them".pl
Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych
Robson, Garry - 199785