Event w pracy animatora kultury

dc.abstract.enThe topic of the thesis is: "Event in the work of culture animator". Describes the functions, features and types of events and defines the animator as a profession. Describes the legal definitions of mass events and organizational aspects. It shows how by involved in the organization of eventschelping the breaking down of barriers in interpersonal contacts. The purpose of the work was to show that the event is present in every individual's life, as well as to broaden the reader's knowledge. Also showing the advantages and disadvantages of organizing events. The subject of the work is interesting and current, as the phenomenon of the event is becoming more and more common in Poland and more and more people are interested in it.pl
dc.abstract.plTematem pracy licencjackiej jest: „Event w pracy animatora kultury”. Opisuje funkcje, cechy i rodzaje eventów oraz definiuje animatora jako zawód. Określa prawną definicje imprez masowych oraz organizacyjne aspekty. Ukazuje jak poprzez angażowanie się w organizację przedsięwzięć pomaga przełamywać bariery interpersonalne. Celem pracy było ukazanie, że event jest obecny w życiu każdej jednostki, a także poszerzenie wiedzy czytelnika. Ponadto ukazanie zalet i wad organizacji eventów. Temat pracy jest interesujący i aktualny, ponieważ zjawisko eventu jest coraz bardziej powszechne w Polsce i budzi coraz większe zainteresowanie.pl
dc.affiliationWydział Filozoficznypl
dc.areaobszar nauk humanistycznychpl
dc.contributor.advisorHajduk, Łukaszpl
dc.contributor.authorPasierb, Dominikapl
dc.contributor.departmentbycodeUJK/WF5pl
dc.contributor.reviewerGołek, Bartłomiej - 143175 pl
dc.contributor.reviewerHajduk, Łukaszpl
dc.date.accessioned2020-07-27T05:58:58Z
dc.date.available2020-07-27T05:58:58Z
dc.date.submitted2017-06-22pl
dc.fieldofstudyanimacja społeczno-kulturowapl
dc.identifier.apddiploma-113560-202419pl
dc.identifier.urihttps://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/219003
dc.subject.enevent, culture animator, social and cultural animationpl
dc.subject.plevent, animator kultury, animacja społeczno-kulturowapl
dc.titleEvent w pracy animatora kulturypl
dc.title.alternativeEvent in the work of culture animatorpl
Wydział Filozoficzny
obszar nauk humanistycznych
Hajduk, Łukasz
Pasierb, Dominika
UJK/WF5
Gołek, Bartłomiej - 143175
Hajduk, Łukasz
2020-07-27T05:58:58Z
2020-07-27T05:58:58Z
2017-06-22
animacja społeczno-kulturowa
diploma-113560-202419
event, culture animator, social and cultural animation
event, animator kultury, animacja społeczno-kulturowa
Event w pracy animatora kultury
Event in the work of culture animator

Gdynia
Torun