dc.abstract.enThe ovaries of Thermobia domestica are paired and composed of tube-shaped elements, referred to as the ovarioles. The individual ovariole has three elements: terminal filament, germarium and vitellarium. The germarium is relatively short and comprises small germline cells in various developmental stages. The germline cells are separated by long and thin extensions of somatic cells. Notably, any germ cells connected into germline cysts, as well as intercellular bridges were observed.The most apical part of the ovariole is filled with relatively small germline cells with rather small nuclei surrounded with a narrow rim of the cytoplasm. All the organelles within a cytoplasm are distributed approximately uniformly. The “older” cells – located more posteriorly – are significantly larger. Their nuclei are spherical and comprise heterochromatin aggregations and small nucleoli. In the cytoplasm, numerous ribosomes, elements of RER and mitochondria are present. It should be stressed that mitochondria and Golgi stalks are located next to the nuclei and form characteristic aggregations that are referred to as the Balbiani bodies.pl
dc.abstract.plJajniki Thermobia domestica są parzyste i zbudowane z wydłużonych elementów, tzw. owariol. Pojedyncza owariola składa się z 3 rejonów: filamentu terminalnego, germarium i witelarium. Germaria są stosunkowo niewielkie i zawierają młode komórki płciowe w różnych stadiach rozwoju. Komórki te są pooddzielane od siebie długimi, cienkimi wypustkami komórek somatycznych. Nie zaobserwowano ani cyst (zespołów) komórek płciowych, ani mostków międzykomórkowych w obrębie germarium. Najbardziej szczytowa część owarioli zawiera stosunkowo małe komórki płciowe z niewielkimi jądrami komórkowymi otoczonymi niewielką ilością cytoplazmy. Wszystkie organelle komórkowe w tych komórkach rozmieszczone są w cytoplazmie mniej więcej równomiernie. Komórki starsze – zlokalizowane bliżej witelarium – są większe. Ich jądra komórkowe są sferyczne z wyraźnymi agregacjami heterochromatyny i jąderkami. Cytoplazma zawiera liczne rybosomy, elementy siateczki śródplazmatycznej oraz aparaty Golgiego. Warto dodać, że większość mitochondriów i aparatów Golgiego zlokalizowana jest w jednym rejonie cytoplazmy, w bliskim sąsiedztwie jądra komórkowego, gdzie tworzą wyraźne ciało Balbianiego.pl
dc.affiliationWydział Biologiipl
dc.areaobszar nauk przyrodniczychpl
dc.contributor.advisorTworzydło, Wacław - 132461 pl
dc.contributor.authorPituch, Barbarapl
dc.contributor.departmentbycodeUJK/WBNOZpl
dc.contributor.reviewerSzklarzewicz, Teresa - 132238 pl
dc.contributor.reviewerTworzydło, Wacław - 132461 pl
dc.date.accessioned2020-07-14T18:14:22Z
dc.date.available2020-07-14T18:14:22Z
dc.date.submitted2011-06-20pl
dc.fieldofstudybiologiapl
dc.identifier.urihttps://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/169764
dc.subject.eninsects, ovary, oogenesis, Balbiani bodiespl
dc.subject.plowady, jajniki, oogeneza, ciało Balbianiegopl
dc.titleBudowa germarium w jajniku dorosłej samicy Thermobia domestica (Hexapoda, Zygentoma).pl
dc.title.alternativeStructure of the germarium in the ovary of an adult female of Thermobia domestica (Hexapoda, Zygentoma).pl
Wydział Biologii
obszar nauk przyrodniczych