Sztuka starożytna w fotografii dokumentacyjnej.

dc.abstract.enPhotography of the monuments and the works of the ancient arts for the sake of their differentiation requires varied photographical techniques. Well-suited parameters permits to take the photographs of the architecture, the sculpture, the work of applied art and the paintings in the way, which guarantees the correct image of the shape and the colour. Due to this quality the photographs are able to make a document or a professional evaluation and to popularize the ancient fine art. However, the knowledge of the principles of lighting and about the equipment isn’t enough. It is extremely essential to understand the idea, which the author of the work has have in his mind and ofcourse the awareness of the realities in which the work come into being and the consciousness of the target of which it serves.pl
dc.abstract.plFotografowanie zabytków i dzieł sztuki antycznej przez wzgląd na jej zróżnicowanie wymaga zastosowania różnorakich technik fotograficznych. Odpowiednio dobrane parametry pozwalają na wykonanie zdjęć architektury, rzeźby, sztuki użytkowej i dzieł malarskich w sposób gwarantujący poprawność odwzorowania ich kształtu i barwy. Dzięki tym cechom zdjęcia mogą służyć dokumentacji , ekspertyzie i popularyzacji dorobku antyku. Jednak znajomość zasad oświetlenia i wiedza na temat sprzętu fotograficznego nie wystarczą. Niezwykle istotne jest zrozumienie idei, która przyświecała twórcy danego dzieła, znajomość realiów w jakich owo dzieło powstało i świadomość celu, jakiemu miało służyć.pl
dc.affiliationWydział Filologicznypl
dc.contributor.advisorBodzek, Jarosław - 127382 pl
dc.contributor.authorOlchawska, Annapl
dc.contributor.departmentbycodeUJK/WF6pl
dc.contributor.reviewerSprawski, Sławomir - 132020 pl
dc.contributor.reviewerBodzek, Jarosław - 127382 pl
dc.date.accessioned2020-07-14T21:24:10Z
dc.date.available2020-07-14T21:24:10Z
dc.date.submitted2011-06-30pl
dc.fieldofstudycywilizacja śródziemnomorskapl
dc.identifier.urihttps://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/171402
dc.subject.enantiquity, art, photography,pl
dc.subject.plantyk, sztuka, fotografia,pl
dc.titleSztuka starożytna w fotografii dokumentacyjnej.pl
dc.title.alternativeAncient Art in Documentated Photography.pl
Wydział Filologiczny
Bodzek, Jarosław - 127382
Olchawska, Anna
UJK/WF6
Sprawski, Sławomir - 132020
Bodzek, Jarosław - 127382
2020-07-14T21:24:10Z
2020-07-14T21:24:10Z
2011-06-30
cywilizacja śródziemnomorska
antiquity, art, photography,
antyk, sztuka, fotografia,
Sztuka starożytna w fotografii dokumentacyjnej.
Ancient Art in Documentated Photography.

Des Moines