Subkultury - studium historyczne

dc.abstract.enThis thesis is a cross-sectional, synthetic historical-comparative study of the origins, development, and the role of subcultures in contemporary culture. It focuses on the analysis of the main subcultures that have had the greatest impact on the socio-cultural transformation at the turn of the 20th and 21st centuries. The analysis begins with a review of the definitions of subcultures and their typology . Then it is followed by the analysis of particular subcultures in USA and Poland. The last part of thesis is about presence and significance of subcultures in contemporary reality.pl
dc.abstract.plPraca jest przekrojowym, syntetycznym studium historyczno-porównawczym na temat genezy, rozwoju i roli subkultur we współczesnej kulturze. Koncentruję się ona na analizie głównych subkultur, które wywarły największy wpływ na przemiany społeczno-kulturowe na przełomie XX i XXI wieku. Analiza rozpoczyna się od przeglądu definicji subkultur, ich typologii oraz przeglądu psychokulturowych przyczyn genezy i rozwoju zjawiska. Następie analizie zostają poddane ruchy subkulturowe w społeczeństwie amerykańskim oraz polskim. Ostatnim elementem pracy jest problematyka obecności, miejsca i znaczenia subkultur we współczesnej rzeczywistości.pl
dc.affiliationWydział Studiów Międzynarodowych i Politycznychpl
dc.contributor.advisorPaleczny, Tadeusz - 131244 pl
dc.contributor.authorPijocha, Grzegorzpl
dc.contributor.departmentbycodeUJK/WSMPpl
dc.contributor.reviewerCzech, Franciszek - 159684 pl
dc.contributor.reviewerPaleczny, Tadeusz - 131244 pl
dc.date.accessioned2020-07-24T19:39:38Z
dc.date.available2020-07-24T19:39:38Z
dc.date.submitted2013-10-08pl
dc.fieldofstudykulturoznawstwo międzynarodowepl
dc.identifier.urihttps://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/190895
dc.subject.ensubcultures, new social movements, post-subculturespl
dc.subject.plsubkultury, nowe ruchy społeczne, postsubkultury, ponowoczesnośćpl
dc.titleSubkultury - studium historycznepl
dc.title.alternativeSubcultures - historical perspectivepl
Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych
Paleczny, Tadeusz - 131244
Pijocha, Grzegorz
UJK/WSMP
Czech, Franciszek - 159684
Paleczny, Tadeusz - 131244
2020-07-24T19:39:38Z
2020-07-24T19:39:38Z
2013-10-08
kulturoznawstwo międzynarodowe
subcultures, new social movements, post-subcultures
subkultury, nowe ruchy społeczne, postsubkultury, ponowoczesność
Subkultury - studium historyczne
Subcultures - historical perspective