Filmowe biografie fotografa Davida Baileya

dc.abstract.enPhotographer David Bailey. A person who does not know much about photography, the name David Bailey does not cause any associations. David Bailey is a truly influential figure not only in the world of photography but also in fashion industry and culture in general, but unfortunately is not known so widely.David Bailey is an outstanding British photographer. He holds the leadership in the fashion photography industry since the middle of the XX century to the present day. Bailey shot everyone from the Queen Elizabeth to the Australian aborigines. Most of his models are music, film and art icons. A genius who perfectly reveals the beauty of his models. His colorful life was a source of inspiration for the Antonioni’s film "Blow Up". The purpose of this work is to describe biographical films that were created on the basis of life the photographer David Bailey and explain why this person deserves an attention and why both documentary and feature films are devoted to him.pl
dc.abstract.plFotograf David Bailey. U człowieka, który nie zna się na fotografii, to nazwisko nie uruchamia żadnych skojarzeń. David Bailey jest naprawdę wpływową postacią nie tylko w świecie fotografii, ale również mody i kultury ogólnie, ale niestety nie jest tak powszechnie znany. David Bailey to wybitny brytyjski fotograf. Utrzymuje on pozycję lidera fotografii modowej od połowy XX wieku po dziś dzień. Bailey fotografował w zasadzie każdego – od królowej Anglii po australijskich Aborygenów. Większość jego modeli to ikony muzyki, filmu i sztuki. Jest geniuszem, który perfekcyjnie odsłania piękno swoich modelek. Jego kolorowe życie było inspiracją dla filmu "Powiększenie" Antonioniego. Celem niniejszej pracy jest opisanie filmów biograficznych, które powstały na temat fotografa Davida Baileya i wyjaśnienie, dlaczego ten człowiek, zasługuje na uwagę i dlaczego poświęcono mu filmy, zarówno dokumentalne, jak i fabularny.pl
dc.affiliationWydział Zarządzania i Komunikacji Społecznejpl
dc.areaobszar nauk humanistycznychpl
dc.contributor.advisorDemby, Łucja - 100901 pl
dc.contributor.authorPribytkova, Elizabethpl
dc.contributor.departmentbycodeUJK/WZKSpl
dc.contributor.reviewerDemby, Łucja - 100901 pl
dc.contributor.reviewerStach, Grażyna - 132036 pl
dc.date.accessioned2020-07-27T15:56:14Z
dc.date.available2020-07-27T15:56:14Z
dc.date.submitted2019-03-06pl
dc.fieldofstudyfilmoznawstwo i wiedza o nowych mediachpl
dc.identifier.urihttps://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/227710
dc.subject.enDavid Bailey, photographer, photography, biography, biopicpl
dc.subject.plDavid Bailey, fotograf, fotografia, biografia, film biograficznypl
dc.titleFilmowe biografie fotografa Davida Baileyapl
dc.title.alternativeFilm biographies of photographer David Baileypl
Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej
obszar nauk humanistycznych
Demby, Łucja - 100901
Pribytkova, Elizabeth
UJK/WZKS
Demby, Łucja - 100901
Stach, Grażyna - 132036
2020-07-27T15:56:14Z
2020-07-27T15:56:14Z
2019-03-06
filmoznawstwo i wiedza o nowych mediach
David Bailey, photographer, photography, biography, biopic
David Bailey, fotograf, fotografia, biografia, film biograficzny
Filmowe biografie fotografa Davida Baileya
Film biographies of photographer David Bailey