dc.abstract.enIntroduction. Football is a dynamic sport with a relatively high trauma compared to other sports. One of the most common injuries occurring in football is rupture of the anterior cruciate ligament. For football players, the most common form of ACL rupture treatment is reconstruction. According to research, about 81% of players return to sport after ACL reconstruction, but only 65% of them return to the same level.Aim. The aim of the study was to determine the frequency of ACL damage in football at various stages of sports advancement, as well as the time to return to sport after its reconstruction. Methods. The research constituted analyzing data from individual football clubs playing in the Polish Ekstraklasa, first and second league. The information was verified using the data contained on the nationwide football profile www.90minut.pl. The players who underwent anterior cruciate ligament rupture injury and underwent surgery to reconstruct the above structure were analyzed. In total, the research concerned 67 players, of which 27 played in the Ekstraklasa, 32 in the first league and 8 in the second league. The period that was analyzed were the seasons 2013/14 - 2017/18.Results. In the examined group, players after an injury returned to the game after an average of 0.7 years with a standard deviation of 0.2 years. The fastest player returned to the game in a similar time after 0.3 years, and the longest after 1.5 years. In the examined group, midfielders (55%), defenders (31%), goalkeepers (3%) and attackers (10%) suffered an injury. In the studied group, players were injured during the match (85%) and during training (15%).Conclusion. The most vulnerable to breaking the ACL are players playing the position of defender and striker. Least goalkeepers. In Polish leagues (in Ekstraklasa, I league, II league) the most cases of ACL breaks occur in the autumn round. There are no clear criteria for returning to sport after ACL reconstruction. More research is needed to determine exactly the best time to start training and the player's physical and mental readiness to play.pl
dc.abstract.plWstęp. Piłka nożna jest dynamicznym sportem z relatywnie wysoką urazowością w porównaniu do innych sportów. Jednym z najczęstszych urazów, występującym u piłkarzy nożnych, jest zerwanie więzadła krzyżowego przedniego. W przypadku piłkarzy nożnych najczęstszą formą leczenia zerwania ACL jest jego rekonstrukcja. Według badań ok. 81% zawodników wraca do uprawianego sportu po rekonstrukcji ACL, jednak tylko 65% z nich wraca na ten sam poziom.Cel pracy. Celem pracy było określenie częstości uszkadzania ACL u piłkarzy nożnych na różnych etapach zaawansowania sportowego, a także czasu powrotu do sportu po jego rekonstrukcji.Metody. Badanie stanowiła analiza danych pochodzących z poszczególnych klubów piłkarskich grających w polskiej Ekstraklasie, pierwszej oraz drugiej lidze. Informacje weryfikowano za pomocą danych zawartych na ogólnopolskim profilu piłkarskim www.90minut.pl. Analizie poddano zawodników, którzy przeszli rekonstrukcję ACL. W sumie badania dotyczyły 67 piłkarzy, z czego 27 grało w Ekstraklasie, 32 w pierwszej lidze oraz 8 w drugiej lidze. Okresem, który poddano analizie, były sezony 2013/14 - 2017/18.Wyniki. W badanej grupie zawodnicy po urazie wracali do gry przeciętnie po czasie 0,7 roku przy odchyleniu standardowym 0,2 roku. Najszybciej zawodnik wrócił do gry w podobnym wymiarze czasu po 0,3 roku, a najdłużej po 1,5 roku. W badanej grupie urazu doznawali pomocnicy (55%), obrońcy (31%), bramkarze (3%) oraz napastnicy (10%). W badanej grupie zawodnicy doznawali urazu podczas meczu (85%) oraz podczas treningu (15%).Wnioski. Najbardziej narażeni na zerwanie ACL są zawodnicy grający na pozycji obrońcy i napastnika. Najmniej – ci, grający na pozycji bramkarza. W polskich ligach (w Ekstraklasie, I lidzie, II lidze) najwięcej przypadków zerwań ACL występuje w rundzie jesiennej. Brak jest jednoznacznych kryteriów powrotu do sportu po rekonstrukcji ACL. Konieczne są dalsze badania, by określić dokładnie najlepszy czas na rozpoczęcie treningów i gotowość (fizyczną i psychiczną) piłkarza do gry.pl
dc.affiliationWydział Nauk o Zdrowiupl
dc.areaobszar nauk medycznych, nauk o zdrowiu oraz nauk o kulturze fizycznejpl
dc.contributor.advisorMańko, Grzegorz - 200727 pl
dc.contributor.authorTryka, Sebastianpl
dc.contributor.departmentbycodeUJK/WNOZpl
dc.contributor.reviewerMańko, Grzegorz - 200727 pl
dc.contributor.reviewerGądek, Arturpl
dc.date.accessioned2020-07-28T04:24:19Z
dc.date.available2020-07-28T04:24:19Z
dc.date.submitted2019-09-30pl
dc.fieldofstudyfizjoterapiapl
dc.identifier.urihttps://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/239087
dc.subject.enanterior cruciate ligament reconstruction, soccer, sportpl
dc.subject.plrekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego, piłka nożna, sportpl
dc.titleEpidemiologia uszkodzeń więzadła krzyżowego przedniego u piłkarzy nożnych na różnych etapach zaawansowania sportowego.pl
dc.title.alternativeEpidemiology of anterior cruciate ligament injuries in football players at various stages of sports advancement.pl
Wydział Nauk o Zdrowiu
obszar nauk medycznych, nauk o zdrowiu oraz nauk o kulturze fizycznej
Mańko, Grzegorz - 200727
Tryka, Sebastian
UJK/WNOZ
Mańko, Grzegorz - 200727
Gądek, Artur
2020-07-28T04:24:19Z
2020-07-28T04:24:19Z
2019-09-30
fizjoterapia
anterior cruciate ligament reconstruction, soccer, sport
rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego, piłka nożna, sport

Gdansk
Lodz