"Asian Values"Revisited: Human Rights and Democracy in East Asia.

dc.abstract.enAsia is a region with diverse cultures. This is coupled with the fact that political, social and economic situations of people in the region are varied. This situation raises a question on whether international concepts such as human rights and democracy can relate meaningfully to the cultural values present in the region. The paper aims to revisit the “Asian values” discourse which was at its heyday in the 1980s and 1990s and explore what it is really about and how it would influence political, social and economic arrangements in East Asian societies. The thesis also examines the situation of human rights and democracy movements in East Asian states and attempts to predict the future of “Asian values” in the context of globalization.pl
dc.abstract.plAzja jest regionem rozmaitych kultur. Jest to związane z faktem, że polityczna, społeczna i ekonomiczna sytuacja ludzi w tym regionie jest różnorodna. Ta sytuacja rodzi pytanie czy uniwersalne pojęcia takie jak prawa człowieka i demokracja mogą odnosić się w znaczący sposób do wartości kulturowych obecnych w regionie. Ta praca stawia za cel ponowne zbadanie dyskursu "wartości azjatyckich", który przeżywał rozkwit w latach 80-tych i 90-tych, sprawdzenie czego tak naprawdę dotyczył i jak mógł wpłynąć na polityczne, społeczne i ekonomiczne układy w społeczeństwach wschodnioazjatyckich. Bada ona również sytuację praw człowieka i ruchów demokratycznych w krajach Wschodniej Azji oraz próbuje przewidzieć przyszłość "wartości azjatyckich" w kontekście globalizacji.pl
dc.affiliationWydział Studiów Międzynarodowych i Politycznychpl
dc.areaobszar nauk humanistycznychpl
dc.contributor.advisorVaughan, Patrick - 132497 pl
dc.contributor.authorLe, Thupl
dc.contributor.departmentbycodeUJK/WSMPpl
dc.contributor.reviewerVaughan, Patrick - 132497 pl
dc.contributor.reviewerRobson, Garry - 199785 pl
dc.date.accessioned2020-07-27T08:22:44Z
dc.date.available2020-07-27T08:22:44Z
dc.date.submitted2017-07-03pl
dc.fieldofstudystudia transatlantyckiepl
dc.identifier.urihttps://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/221195
dc.languageengpl
dc.subject.enAsian Values, Liberal values, Confucianism, Human rights, Democracy, Authoritarianism, Communitarianism, East and West, Globalization.pl
dc.subject.plwartości azjatyckie, wartości liberalne, konfucjanizm, prawa człowieka, demokracja, autorytaryzm, komunitarianizm, Wschód i Zachód, globalizacja.pl
dc.title"Asian Values"Revisited: Human Rights and Democracy in East Asia.pl
dc.title.alternativeNowe spojrzenie na "wartości azjatyckie": prawa człowieka i demokracja we Wschodniej Azji.pl
Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych
obszar nauk humanistycznych
Vaughan, Patrick - 132497
Le, Thu
UJK/WSMP
Vaughan, Patrick - 132497
Robson, Garry - 199785
2020-07-27T08:22:44Z
2020-07-27T08:22:44Z
2017-07-03
studia transatlantyckie
eng
"Asian Values"Revisited: Human Rights and Democracy in East Asia.

Boardman
Bydgoszcz