dc.abstract.enIn obtaining of high selectivity of the epoxidation of unsubstituted olefins, it is necessary to use of appropriate catalyst. Currently, the most commonly used compounds showing the best activity are Jacobsen’s catalysts. Following the trend of synthesis based on natural compounds, these work describes the multi-stage chelate ligand synthesis that could be part of a potential catalyst in the epoxidation of cis-alkenes. Starting from D-mannitol an attempt was undertaken to prepare semi-salen ligand that could be used to create an efficient catalyst.pl
dc.abstract.plW osiągnięciu wysokiej selektywności reakcji epoksydowania niepodstawionych olefin niezbędnym jest zastosowanie odpowiedniego katalizatora. Obecnie najpowszechniej wykorzystywanym do tego związkiem, dającym jednocześnie najlepsze rezultaty, jest Katalizator Jacobsena. Podążając nurtem syntezy w oparciu o związki pochodzenia naturalnego w niniejszej pracy opisano próby kilkuetapowej syntezy chelatowego liganda mogącego być fragmentem potencjalnego katalizatora w reakcji epoksydowania cis-alkenów. Wychodząc z D-mannitolu starano się uzyskać półsalenowy ligand mogący posłużyć do stworzenia efektywnego katalizatora.pl
dc.affiliationWydział Chemiipl
dc.areaobszar nauk ścisłychpl
dc.contributor.advisorCież, Dariusz - 127591 pl
dc.contributor.authorKawula, Agnieszkapl
dc.contributor.departmentbycodeUJK/WC3pl
dc.contributor.reviewerCież, Dariusz - 127591 pl
dc.contributor.reviewerWilamowski, Jarosław - 132636 pl
dc.date.accessioned2020-07-24T22:42:07Z
dc.date.available2020-07-24T22:42:07Z
dc.date.submitted2014-06-27pl
dc.fieldofstudychemiapl
dc.identifier.urihttps://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/193728
dc.subject.enD-mannitol; Jacobsen’s catalyst; salen; epoxidation; cis-alkenespl
dc.subject.plD-mannitol; katalizator Jacobsena; salen; reakcja epoksydowania; cis-alkenypl
dc.titleSynteza ligandów chelatowych o budowie półsalenów, pochodnych D-mannitolu, jako fragmentów katalizatorów enancjoselektywnego epoksydowania.pl
dc.title.alternativeSynthesis of the semi -salen chelating ligands, derivatives of D-mannitol, as a fragments of catalysts for the enantioselective epoxidation.pl
Wydział Chemii
obszar nauk ścisłych
Cież, Dariusz - 127591
Kawula, Agnieszka
UJK/WC3
Cież, Dariusz - 127591
Wilamowski, Jarosław - 132636
2020-07-24T22:42:07Z
2020-07-24T22:42:07Z
2014-06-27
chemia
D-mannitol; Jacobsen’s catalyst; salen; epoxidation; cis-alkenes
D-mannitol; katalizator Jacobsena; salen; reakcja epoksydowania; cis-alkeny

Sofia
Boardman