Moralność a religia: wprowadzenie do zagadnienia

dc.abstract.enThe aim of the work is to analyse the relation between morality and religion. This matter is implemented in three stages, namely through: introduction of the concepts of the religion and the morality; presenting arguments for close connection between both notions and reasons for recognition the morality as an independent against the religion. For the purpose of analysis of this issue it is crucial to present five attitudes which are expressed by the following statements: the morality is an element of the religion; the morality requires the religion; the morality has no meaning apart from the religion; the morality is autonomous in relation to the religion; the morality excludes the religion.pl
dc.abstract.otherCelem pracy jest analiza relacji pomiędzy moralnością a religią. Kwestia ta realizowana jest w trzech etapach, a mianowicie poprzez: przedstawienie problematyki pojęć religii i moralności, ukazanie argumentów świadczących o ich ścisłym połączeniu oraz racji ujmujących moralność jako niezależną względem religii. W ten sposób, dla analizy zagadnienia, kluczowe jest omówienie pięciu postaw, które wyrażają się poprzez stwierdzenia, że: moralność jest elementem religii, moralność wymaga religii, moralność nie ma sensu w oderwaniu od religii, moralność jest autonomiczna względem religii, religia wyklucza moralność.pl
dc.affiliationWydział Filozoficznypl
dc.areaobszar nauk humanistycznychpl
dc.contributor.advisorNowak, Andrzejpl
dc.contributor.authorKaliński, Tomaszpl
dc.contributor.departmentbycodeUJK/WF5pl
dc.contributor.reviewerMłynarski, Jan - 130693 pl
dc.contributor.reviewerNowak, Andrzejpl
dc.date.accessioned2020-07-21T23:10:05Z
dc.date.available2020-07-21T23:10:05Z
dc.date.submitted2011-11-25pl
dc.fieldofstudyfilozofiapl
dc.identifier.urihttps://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/176096
dc.subject.enethics, morality, axiology, religionpl
dc.subject.otheretyka, moralność, aksjologia, religiapl
dc.titleMoralność a religia: wprowadzenie do zagadnieniapl
dc.title.alternativeMorality and Religion: Introduction into the Subjectpl
dc.abstract.otherpl