Zimowanie stawonogów

dc.abstract.enInsects are the largest group of arthropods. Some of them pass the winter. They properly adapt to minus temperatures and short photo period by diapauses or evolved, which allow them to pass the winter. During hibernation they tolerate hemolymph refrigation. Insects developed different molecular mechanisms, which prevent them from unfavorable climatic conditions in the winter season: heat shock proteins, anti-freezing proteins, ice nucleators and metabolites, which gather in intracellular fluids.pl
dc.abstract.plOwady są najliczniejszą gromadą stawonogów. Niektóre z nich zimują. Odpowiednio adaptują się do ujemnych temperatur i krótkiego fotoperiodu poprzez wejście w stan diapauzy lub wykształcenie cech pozwalających im aktywnie spędzać zimę. W czasie hibernacji tolerują zamrożenie hemolimfy. Owady wykształciły różne mechanizmy molekularne chroniące je przed niekorzystnymi warunkami klimatycznymi w zimie: białka szoku cieplnego, białka przeciwdziałające zamarzaniu, nukleatory lodu i metabolity, które gromadzą się w płynach wewnątrzkomórkowych.pl
dc.affiliationWydział Biologiipl
dc.areaobszar nauk przyrodniczychpl
dc.contributor.advisorŻelazowska, Monika - 132965 pl
dc.contributor.authorPancerz, Patrycjapl
dc.contributor.departmentbycodeUJK/WBNOZpl
dc.contributor.reviewerJabłońska, Anna - 128386 pl
dc.contributor.reviewerŻelazowska, Monika - 132965 pl
dc.date.accessioned2020-07-25T07:05:32Z
dc.date.available2020-07-25T07:05:32Z
dc.date.submitted2015-07-15pl
dc.fieldofstudybiologiapl
dc.identifier.urihttps://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/201496
dc.subject.eninsects, diapause, hibernationpl
dc.subject.plowady, diapauza, hibernacjapl
dc.titleZimowanie stawonogówpl
dc.title.alternativeLife arthropods in the winterpl
Wydział Biologii
obszar nauk przyrodniczych
Żelazowska, Monika - 132965
Pancerz, Patrycja
UJK/WBNOZ
Jabłońska, Anna - 128386
Żelazowska, Monika - 132965
2020-07-25T07:05:32Z
2020-07-25T07:05:32Z
2015-07-15
biologia
insects, diapause, hibernation
owady, diapauza, hibernacja
Zimowanie stawonogów
Life arthropods in the winter

Gorzyce
Szczecin