Kobiety w piłce nożnej

dc.abstract.enWomen in footballMy work consists of four chapters. The first of them concerns the theoretical considerations in terms of sociology. In this chapter, author was discussing the concepts and forms of sports, absorption of women in sports and the distinction between male and female sports. It was also described how do women fight for their access to sport and what are chances and risks of doing sports. The second chapter covers topic of women actively practicing football. This section explains the meaning of a “group” at sports, its structures and achievements. It presents historical overview of women’s football around the world and the most important dates of it. What is more, the results of researches on a group of women who plays footballwere presented. The third chapter concerns the topic of women so-called “kibicki”. At the beginning, it was explained what exactly is the ‘phenomenon’ that attracts women to sports.Then, it was described, how women got into football. At the end, the results of researches on described group women were presented.The last chapter of this M.D. a variety of thesis presenting different roles ofwomen in football were shown. The role of trainers, referees and women in the high position – president of sports club and sports journalists were presented. At the end author analyzed a new phenomenon in the world of sports - so called WAGs where differences between wives of footballers in Europe and in Poland were shown.pl
dc.abstract.other„Kobiety w piłce nożnej”Praca składa się z czterech rozdziałów. Rozdział pierwszy dotyczy rozważańteoretycznych na temat kobiet w sporcie pod kątem socjologicznym. W tym rozdziale zostały omówione pojęcia sportu i jego formy, zaangażowanie sportowe kobiet jak i podział na sporty męskie i kobiece. W dalszej części pierwszego rozdziału podjęto temat tożsamości płciowej, wiekowej. Została również opisana walka kobiet o dostęp do sportu oraz szanse i zagrożenia wynikające z uprawiania sportu.Rozdział drugi obejmuje tematykę kobiet uprawiających czynnie piłkę nożną. W tej części pracy wyjaśniono, czym jest grupa w sporcie, jakie są jej struktury i osiągnięcia. Przedstawiono zarys historyczny piłki nożnej kobiet na świecie oraz najważniejsze daty dla futbolu kobiecego w Polsce. Zaprezentowano również wyniki przeprowadzonych badań nadgrupą kobiet, które grają w piłkę nożną. Rozdział trzeci dotyczy kobiet – „kibicek”. Na początku wyjaśnione jest czym jest wydarzenie sportowe, w którym uczestniczą kobiety. Następnie została podjęta próbadefinicji kibiców i ich opis. W dalszej części tego rozdziału przedstawione historie pokazują jak kobiety trafiły na trybuny. Na zakończenie tej części pracy zaprezentowano wynik przeprowadzonych badań nad opisaną grupą kobiet.Ostatni rozdział pracy magisterskiej to przedstawienie różnych ról kobiet w piłce nożnej. Została w nim omówiona rola trenerki, kobiet sędziujących mecz piłkarski oraz kobiet na wysokich stanowiskach – prezes klubu sportowego, jak i dziennikarek sportowych, które zajmują się obsługą meczu piłkarskiego. Na koniec zostaje zanalizowane nowe zjawisko w świecie sportu zwane WAGs, gdzie ukazane są różnice między żonami piłkarzy w Europie a w Polsce.pl
dc.affiliationWydział Studiów Międzynarodowych i Politycznychpl
dc.contributor.advisorRokicki, Jarosławpl