dc.abstract.enWładysław Orkan's novels („Komornicy” and „W roztokach”) shows the realities of life in poverty in Galician villages. Author points out mistakes made by poor peasants who face misery and despair. He criticizes rustic mentality, the faith in superstition, alcoholism and the lack of public or political commitment. The picture of countrified life in his works is full of tenderness and sensitiveness, which makes Orkan’s creative activity extremely original in comparison with other naturalistic works.pl
dc.abstract.plPraca stanowi dokładną analizę życia wiejskiego w Galicji, które zostało ukazane w powieściach Władysława Orkana. W dziełach pisarza możemy się przyjrzeć różnym postawom życiowym przyjętym przez chłopów w obliczu nędzy i ubóstwa. Orkan bezlitośnie wskazuje wady najniższej warstwy klasowej. Krytykuje wszelkie czynniki stojące na przeszkodzie ku postępowi (mentalność ludu, wiara w zabobony, alkoholizm, brak zaangażowania politycznego i społecznego, emigracja za zarobkiem itp.). Orkan – reformator, bezgranicznie przywiązany do ziemi, przedstawia nędzne życie gromady wiejskiej z autentyczną czułością, w niczym nie przypominającą fałszywej tkliwości charakterystycznej dla chłopomanii. To zdecydowanie różni go od reszty naturalistów, których dzieła przypominają bezduszny materiał reportażowy.pl
dc.affiliationWydział Polonistykipl
dc.contributor.advisorFiołek, Krzysztof - 173719 pl
dc.contributor.authorMucha, Annapl
dc.contributor.departmentbycodeUJK/WP4pl
dc.contributor.reviewerFiołek, Krzysztof - 173719 pl
dc.contributor.reviewerZiejka, Franciszek - 101301 pl
dc.date.accessioned2020-07-24T06:54:34Z
dc.date.available2020-07-24T06:54:34Z
dc.date.submitted2012-07-05pl
dc.fieldofstudynauczycielskapl
dc.identifier.urihttps://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/179868
dc.subject.enWładysław Orkan, peasants, village, naturalism, Galiciapl
dc.subject.plWładysław Orkan, chłopi, wieś, naturalizm, Galicjapl
dc.titleGorczański naturalizm. Obraz wsi galicyjskiej w powieściach Władysława Orkana ("Komornicy" oraz "W roztokach")pl
dc.title.alternativeNaturalism of the Gorce Mountains. The view of rustic life in Galician period in Władysław Orkan’s novels („Komornicy” and „W roztokach”)pl
Wydział Polonistyki
Fiołek, Krzysztof - 173719