Gęstość asymptotyczna kodów

dc.abstract.enThe purpose of this work is to describe the specific group of sets called codes. The first part contains equivalent definitions of codes and a description of a method used to verify if a given set is a code (Sardinas–Patterson algorithm). The next chapter explains the concept of asymptotic density of codes. It is proved that the proportion of codes among all sets of bricks/words is asymptotically equal to 1. The last part describes the results of using Sardinas–Patterson algorithm on the sets of words. The results are compliant with previously proved theorem.pl
dc.abstract.plCelem pracy jest omówienie zagadnień dotyczących specyficznych zbiorów słów zwanych kodami. W pierwszej części omówionych jest kilka równoważnych definicji kodów oraz metoda weryfikacji, czy dany zbiór słów jest kodem (algorytm Sardinasa-Pattersona). Kolejny rozdział przybliża pojęcie gęstości asymptotycznej kodów. Udowodnione zostaje twierdzenie mówiące o tym że proporcja kodów wśród wszystkich zbiorów złożonych z figur/słów jest asymptotycznie równa 1. Ostatnia część zawiera wyniki doświadczeń przeprowadzonych algorytmem Sardinasa-Pattersona na zbiorach słów, potwierdzające prawdziwość udowodnionego wcześniej twierdzenia.pl
dc.affiliationWydział Matematyki i Informatykipl
dc.areaobszar nauk ścisłychpl
dc.contributor.advisorMoczurad, Włodzimierz - 130705 pl
dc.contributor.authorSiatka, Dagmarapl
dc.contributor.departmentbycodeUJK/WMI2pl
dc.contributor.reviewerForyś, Wit - 127940 pl
dc.contributor.reviewerMoczurad, Włodzimierz - 130705 pl
dc.date.accessioned2020-07-26T22:26:15Z
dc.date.available2020-07-26T22:26:15Z
dc.date.submitted2017-07-11pl
dc.fieldofstudyinżynieria oprogramowaniapl
dc.identifier.urihttps://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/212070
dc.subject.encodes, polyominoes, monoids, asymptotic densitypl
dc.subject.plkody, poliomina, monoidy, gęstość asymptotycznapl
dc.titleGęstość asymptotyczna kodówpl
dc.title.alternativeAsymptotic density of codespl
Wydział Matematyki i Informatyki
obszar nauk ścisłych
Moczurad, Włodzimierz - 130705
Siatka, Dagmara
UJK/WMI2
Foryś, Wit - 127940
Moczurad, Włodzimierz - 130705
2020-07-26T22:26:15Z
2020-07-26T22:26:15Z
2017-07-11
inżynieria oprogramowania
codes, polyominoes, monoids, asymptotic density
kody, poliomina, monoidy, gęstość asymptotyczna
Gęstość asymptotyczna kodów
Asymptotic density of codes