Wokół koncepcji piekła w wybranych puranach

dc.abstract.enThe aim of the hereby thesis is to present the vision of hells present in the Hindu thought. Particular focus was on the Puranic literature. The first chapter discusses the origins of the very concept of hell in relation to earlier Old Indian literature. Then the attention was paid to sin, its nature and its various categories. In the following chapters, the types of hell, the institution of the judgement, the law of retaliation and the question of justice were characterized. The focus was also on the problem of memory of people in hell and the problem of their substantiality.pl
dc.abstract.plCelem niniejszej pracy jest zaprezentowanie wizji piekieł obecnej w myśli hinduskiej. Szczególnej analizie poddano literaturę puraniczną. Pierwszy rozdział zawiera omówienie genezy samej koncepcji piekła w odniesieniu do wcześniejszej literatury staroindyjskiej. Następnie poświęcono uwagę grzechowi, jego naturze i rozmaitym jego kategoriom. W kolejnych rozdziałach scharakteryzowano rodzaje piekieł, instytucję sądu ostatecznego, prawo odwetu oraz kwestię sprawiedliwości. Skupiono się też na problemie pamięci ludzi przebywających w piekle oraz na zagadnieniu ich cielesności.pl
dc.affiliationWydział Filologicznypl
dc.areaobszar nauk humanistycznychpl
dc.contributor.advisorMilewska, Iwona - 130622 pl
dc.contributor.authorProkop, Urszulapl
dc.contributor.departmentbycodeUJK/WF6pl
dc.contributor.reviewerMilewska, Iwona - 130622 pl
dc.contributor.reviewerPiekarski, Przemysławpl
dc.date.accessioned2020-07-27T19:18:05Z
dc.date.available2020-07-27T19:18:05Z
dc.date.submitted2018-09-04pl
dc.fieldofstudyfilologia orientalna - indologiapl
dc.identifier.urihttps://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/230790
dc.subject.enhell, naraka, sinn, cosmology, purana, the subtle bodypl
dc.subject.plpiekło, naraka, grzech, kosmologia, purana, ciało subtelnepl
dc.titleWokół koncepcji piekła w wybranych puranachpl
dc.title.alternativeThe Concept of Hell in Selected Puranaspl
Wydział Filologiczny
obszar nauk humanistycznych
Milewska, Iwona - 130622
Prokop, Urszula
UJK/WF6
Milewska, Iwona - 130622
Piekarski, Przemysław
2020-07-27T19:18:05Z
2020-07-27T19:18:05Z
2018-09-04
filologia orientalna - indologia
hell, naraka, sinn, cosmology, purana, the subtle body
piekło, naraka, grzech, kosmologia, purana, ciało subtelne
Wokół koncepcji piekła w wybranych puranach
The Concept of Hell in Selected Puranas