Język teatralny Agaty Dudy-Gracz

dc.abstract.enThis study presents eight performances directed by Agata Duda–Gracz comparing to original dramas and books. Especially, it depicts differences and similarities between them to show how this artist interprets and changes original stories. It poses questions how director’s working method have influenced on preparing actor and actress to play their roles and creating small strong community on stage. It also presents her cooperation with stage-managers. The purpose of this research is analysis and interpretation of several elements on stage, which are characteristic issues for Duda-Gracz’s theatre. The study was conducted through the use of an interdisciplinary analysis.pl
dc.abstract.plSpektakle Agaty Dudy–Gracz charakteryzują się bogatą, plastyczną scenografią i niespotykanym sposobem prowadzenia postaci. Większość elementów przedstawień jest tworzona przez reżyserkę. Artystka swoimi pomysłami szokuje i bawi, jednocześnie poddając w wątpliwość wiele aspektów ludzkiego życia. Sięgając po unikatowe teksty, buduje na scenie zgraną wspólnotę. Na przestrzeni lat wypracowała wyjątkowy język teatralny, którym komunikuje się z widzami. W celu rozwinięcia tematu dokonam analizy i interpretacji wybranych ośmiu spektakli w reżyserii Dudy–Gracz, ze szczególnym uwzględnieniem tekstów oryginalnych, na których oparte zostały scenariusze przedstawień. Przyjrzę się pracy z aktorem oraz listom od postaci i na ich podstawie spróbuję dokonać prezentacji bohaterów w spektaklach. Ponadto, zwrócę uwagę na poszczególne komponenty inscenizacji, charakteryzujące teatr Dudy–Gracz, pamiętając o ich wpływie na odbiorcę. W mojej pracy bazować będę na wykorzystanych interdyscyplinarnych metodach badawczych oraz materiałach własnych.pl
dc.affiliationWydział Polonistykipl
dc.areaobszar nauk humanistycznychpl
dc.contributor.advisorMarszałek, Agnieszka - 130350 pl
dc.contributor.authorDąbrowska, Martapl
dc.contributor.departmentbycodeUJK/WP4pl
dc.contributor.reviewerMarszałek, Agnieszka - 130350 pl
dc.contributor.reviewerBurzyńska, Anna - 160267 pl
dc.date.accessioned2020-07-28T04:01:32Z
dc.date.available2020-07-28T04:01:32Z
dc.date.submitted2019-09-05pl
dc.fieldofstudyteatrologicznapl
dc.identifier.apddiploma-136876-192536pl
dc.identifier.urihttps://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/238735
dc.subject.enAgata Duda–Gracz, theatre, theatrical language, theatre directorpl
dc.subject.plAgata Duda–Gracz, teatr, język teatralny, reżyserpl
dc.titleJęzyk teatralny Agaty Dudy-Graczpl
dc.title.alternativeTheatrical language of Agata Duda-Graczpl
Wydział Polonistyki
obszar nauk humanistycznych
Marszałek, Agnieszka - 130350
Dąbrowska, Marta
UJK/WP4
Marszałek, Agnieszka - 130350
Burzyńska, Anna - 160267
2020-07-28T04:01:32Z
2020-07-28T04:01:32Z
2019-09-05
teatrologiczna
diploma-136876-192536
Agata Duda–Gracz, theatre, theatrical language, theatre director
Agata Duda–Gracz, teatr, język teatralny, reżyser
Język teatralny Agaty Dudy-Gracz
Theatrical language of Agata Duda-Gracz