book section
article
dc.abstract.enIn my article, I present the history of the computerisation of the Polish railways in the People's Republic of Poland, with particular emphasis on the CETAR computer program. It was used to calculate the charges for goods transported by the Polish State Railways and enabled the so-called non-acceptance (automatic) collection of charges directly from the accounts of railway customers. The system, developed in the first half of the 1970s by a team led by Dr. Adam Wielądek, was implemented throughout the whole rail network in the second half of that decade. Although at the end of communism in Poland the Constitutional Tribunal's ruling in April 1989 put an end to the automatic collection of charges from customers, the system itself was finally shut down only in 2007. By pointing out various forms of contact between Polish State Railway employees and the CETAR system, I present its functioning as an examples of a specifically understood modernity on the railways in Poland - adapted to the political conditions and the mechanisms of a command-and-distribution economy.
dc.abstract.plW moim artykule przedstawiam historię informatyzacji polskiej kolei w okresie PRL ze szczególnym uwzględnieniem programu komputerowego CETAR. Służył on do obliczania należności za przewożone przez PKP towary oraz umożliwiał tzw. bezakceptowe pobieranie należności bezpośrednio z kont przedsiębiorstw-klientów kolei. System opracowany w pierwszej połowie lat 70. przez zespół kierowany przez dr. Adama Wielądka, został wdrożony w całej sieci PKP w drugiej połowie tej dekady. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z kwietnia 1989 r. położył kres automatycznemu pobieraniu należności od klientów, a sam system został ostatecznie wyłączony dopiero w 2007 r. Wskazując na różnorodne formy kontaktu pracowników PKP z systemem CETAR interpretuję go jako przejaw specyficznie rozumianej "wyspowej" nowoczesności na kolei w PRL - dopasowany do warunków politycznych tego czasu oraz mechanizmów gospodarki nakazowo-rozdzielczej.
dc.affiliationWydział Historyczny : Instytut Historii
dc.subject.plnowoczesność
dc.subject.plPKP
dc.subtypeArticle