Corpse Bride as an example of the "happy Gothic"

dc.abstract.enThe purpose of this thesis is to determine whether the animated movie Corpse Bride represents the Gothic. In the first chapter, a history of the Gothic and its definitions in literature are traced, highlighting the most important motifs and other qualities of this mode on the basis of literary works that represent the Gothic canon, also featuring their critical analyses. The second chapter summarizes and analyzes the movie, demonstrating its use of Gothic conventions, as well as offering their possible meanings. The thesis argues that while Corpse Bride displays conventional Gothic qualities, it most accurately fits the category of the happy Gothic by moving away from the terror mode towards a celebratory mood.pl
dc.abstract.plCelem pracy jest odpowiedź na pytanie, czy i w jaki sposób film animowany pt. "Gnijąca panna młoda" wpasowuje się do konwencji gotyku. Pierwszy rozdział pracy przedstawia krótką historię i zmieniające się definicje gotyku w literaturze brytyjskiej i amerykańskiej, zaznaczając najważniejsze motywy i cechy konwencji gotyckich na podstawie dzieł zaliczanych do literackiego kanonu tego gatunku; ponadto przedstawione są najważniejsze nurty krytyczne. Rozdział drugi zawiera krótkie streszczenie filmu i jego analizę pod kątem wykorzystania konwencji literatury gotyckiej, wraz z ich interpretacją. Na podstawie przedstawionych argumentów wysunięty zostaje wniosek, że film przedstawia „radosny gotyk,” cechując się m.in. odejściem od grozy i wykorzystywaniem elementów komicznych.pl
dc.affiliationUniwersytet Jagielloński w Krakowiepl
dc.areaobszar nauk humanistycznychpl
dc.contributor.advisorPalmowski, Michał - 142860 pl
dc.contributor.authorKleczkowska, Katarzynapl
dc.contributor.departmentbycodeUJK/UJKpl
dc.contributor.reviewerPalmowski, Michał - 142860 pl
dc.contributor.reviewerHołobut, Agata - 173358 pl
dc.date.accessioned2023-07-07T22:28:21Z
dc.date.available2023-07-07T22:28:21Z
dc.date.submitted2023-07-07pl
dc.fieldofstudyfilologia angielskapl
dc.identifier.urihttps://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/315048
dc.languageengpl
dc.subject.enGothic literature, Film, Tim Burton, happy Gothicpl
dc.subject.plpowieść gotycka, film, Tim Burton, radosny gotykpl
dc.titleCorpse Bride as an example of the "happy Gothic"pl
dc.title.alternativeGnijąca panna młoda jako przykład „radosnego gotyku”pl
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
obszar nauk humanistycznych
Palmowski, Michał - 142860
Kleczkowska, Katarzyna
UJK/UJK
Palmowski, Michał - 142860
Hołobut, Agata - 173358
2023-07-07T22:28:21Z
2023-07-07T22:28:21Z
2023-07-07
filologia angielska
eng
Gothic literature, Film, Tim Burton, happy Gothic
powieść gotycka, film, Tim Burton, radosny gotyk
Corpse Bride as an example of the "happy Gothic"
Gnijąca panna młoda jako przykład „radosnego gotyku”

Kingston
Azuqueca de Henares