Ciało w reklamie

dc.abstract.enThe aim of the following paper is to draw reader's attention to an indispensible element of advertisement - human body. Watching TV, reading newspapers, walking around the streets - all the time we are surrounded by messages trying to gain our attention and focus it on a specific product. For this purpose, the human body is very often used. I would like to focus on the methods used to achieve that. Theoretical part contains general characteristics of advertisement, communication process and body aesthetics. Moreover, reader becomes familiar with psychological aspects of consumers' behaviour.Work is written on the basis of numerous publications, websites and own research.pl
dc.abstract.plNiniejsza praca stara się zwrócić uwagę czytelnika na nieodzowny element związany z reklamą jakim jest ludzkie ciało. Oglądając telewizję czytając gazety , chodząc po ulicach otacza nas przekaz, którego jednym z głównych zadań jest przyciągnięcie naszej uwagi do reklamowanego produktu. W tym celu bardzo często wykorzystuje się ciało. Temu w jaki sposób się to robi pragnę poświęcić tą pracę. Część teoretyczna zawiera ogólną charakterystykę reklamy, procesu komunikacji oraz ciała i jego estetyki . Ponadto tekst zaznajamia czytelnika z psychologicznymi aspektami zachowani konsumenta. Praca napisana jest w oparciu o liczne publikacje, strony internetowe oraz badania własne.pl
dc.affiliationWydział Zarządzania i Komunikacji Społecznejpl
dc.contributor.advisorKlima, Janina - 128843 pl