dc.abstract.enCrush wounds are the result of a blunt force trauma. It can affect all soft tissues and damage to the bone tissue can also occur. A patient that has a body part crushed requires a comprehensive treatment and care. General characteristics of wounds with a special focus on crushed wounds were presented in the thesis. The vacuum therapy, which is used in the treatment of crush wounds, was described. A care model for a patient with a crush wound on lower leg has been prepared, its components are the main stages contained in the conception of a nursing process. An analysis of literature using the classic method was carried out. Articles and scientific publications were used as a tool.pl
dc.abstract.plRany miażdżone powstają na skutek silnie działającego tępego urazu. Urazowi poddane mogą być wszystkie tkanki miękkie, ale również może dojść do zmiażdżenia tkanki kostnej. Chory będący w stanie zmiażdżenia danej części ciała wymaga kompleksowego leczenia oraz pielęgnacji. W pracy omówiono ogólną charakterystykę ran ze szczególnym uwzględnieniem ran miażdżonych. Opisano wykorzystanie terapii podciśnieniowej w leczeniu ran miażdżonych. Opracowano model opieki nad chorym z raną miażdżoną podudzia, którego składowymi są zasadnicze etapy zawarte w koncepcji procesu pielęgnowania. Wykorzystano analizę piśmiennictwa stosując technikę klasyczną. Narzędziem były artykuły i teksty naukowe.pl
dc.affiliationWydział Nauk o Zdrowiupl
dc.areaobszar nauk medycznych, nauk o zdrowiu oraz nauk o kulturze fizycznejpl
dc.contributor.advisorWalewska, Elżbieta - 133732 pl
dc.contributor.authorRataj, Annapl
dc.contributor.departmentbycodeUJK/WNOZpl
dc.contributor.reviewerWalewska, Elżbieta - 133732 pl
dc.contributor.reviewerŚcisło, Lucyna - 133623 pl
dc.date.accessioned2020-07-25T06:35:56Z
dc.date.available2020-07-25T06:35:56Z
dc.date.submitted2015-02-05pl
dc.fieldofstudypielęgniarstwopl
dc.identifier.urihttps://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/201034
dc.subject.encrush wound, negative pressure wound therapy, care modelpl
dc.subject.plrana miażdżona, terapia podciśnieniowa, model opiekipl
dc.titleModel opieki nad pacjentem z raną miażdżoną podudzia leczoną za pomocą terapii podciśnieniowej.pl
dc.title.alternativeA care model for a patient with a crush wound on lower leg with negative pressure wound therapy.pl
Wydział Nauk o Zdrowiu
obszar nauk medycznych, nauk o zdrowiu oraz nauk o kulturze fizycznej
Walewska, Elżbieta - 133732
Rataj, Anna
UJK/WNOZ
Walewska, Elżbieta - 133732
Ścisło, Lucyna - 133623
2020-07-25T06:35:56Z
2020-07-25T06:35:56Z
2015-02-05
pielęgniarstwo
crush wound, negative pressure wound therapy, care model
rana miażdżona, terapia podciśnieniowa, model opieki

Olsztyn
Lublin