Antibacterial properties of 2D zeolites

dc.abstract.enZeolites are microporous, crystalline, hydrated aluminosilicate minerals made of tetrahedral building units: SiO4 and AlO4. They are negatively charged due to the presence of aluminium atoms resulting in the formation of Brønsted acid sites. Additionally, Lewis acid sites are present and may located both inside the zeolite framework and on the external surface of the crystals. The negative charge of the framework allows for zeolites application as ion-exchangers, adsorbents and catalysts. Possibility of introduction of the cations with proven antibacterial properties open up another field of potential applications – in medicine. The aim of our study is to investigate the properties of MCM-56 zeolite, a layered, two-dimensional zeolite form MWW family modified by etching with NH4F/HF solution and ion-exchanged by tin and zinc cations. The ion-exchanged zeolites were then tested for antibacterial action. All the samples were characterized by XRD, XRF, FTIR, and N2 adsorption to evaluate their structural, acidic and textural properties. Etching with NH4F/HF solution was performed to increase the external surface and enhance the sorption properties of parent MCM-56 zeolite. To check whether the organic template may be used to protect the microporous parts, etching was performed for zeolite still containing template molecules and the one with template removed by calcination. Adsorption of basic molecules shows the decrease in Si/Al ratio for both samples resulting, thus increase of their ion-exchange capacity. XRF analysis showed that both Sn2+ and Zn2+ cations were introduced in relatively high quantities (1-4 wt %). The location and speciation of the cations were examined by FTIR with CO as the probe molecules. Antibacterial tests give positive results only for tin-exchanged zeolites, whether the Zn-MCM-56 was inactive.pl
dc.abstract.plZeolity są mikroporowatymi, krystalicznymi, uwodnionymi glinokrzemianami zbudowanymi z tetraedrów SiO4 i AlO4. Materiały te posiadaj ujemny ładunek sieci, dzięki obecności atomów glinu Prowadzi to do powstawania kwasowych centrów typu Brønsteda. Dodatkowo obecne są również centra kwasowe typu Lewisa, tworzące się zarówno wewnątrz struktury zeolitu jak i na powierzchni kryształów. Ujemny ładunek struktury zeolitu pozwala na zastosowanie tych materiałów jako wymieniaczy jonowych, adsorbentów i katalizatorów. Możliwość wprowadzenia kationów z udowodnionymi właściwościami antybakteryjnymi otwiera nowe, potencjalne zastosowanie tych materiałów w medycynie.Głównym celem niniejszej pracy jest zbadanie właściwości warstwowego zeolitu MCM-56, należącego do rodziny MWW, zmodyfikowanego poprzez wytrawianie roztworem NH4F/HF, a następnie poddanego klasycznej wymianie jonowej na kationy cyny i cynku. Wymienione zeolity przebadano pod kątem ich działania antybakteryjnego. Ponadto wszystkie próbki zostały scharakteryzowane przy użyciu technik: XRD, XRF, FTIR oraz niskotemperaturowej adsorpcji N2 w celu oceny ich własności strukturalnych, teksturalnych i kwasowych.Wytrawianie próbek roztworem HF/NH4F przeprowadzono w celu zwiększenia powierzchni zewnętrznej i poprawy właściwości sorpcyjnych macierzystego zeolitu MCM-56. Aby sprawdzić czy szablon organiczny może być stosowany do ochrony struktury mikroporów, wytrawianie przeprowadzono dla zeolitu zarówno zawierającego szablon organiczny jak i takiego, w którym szablon ten został usunięty w procesie kalcynacji. Adsorpcja cząsteczek sond wykazuje wzrost stosunku Si/Al dla obu próbek, a tym samym wzrost pojemności jonowymiennej. Analiza XRF wykazała, że kationy Sn2+ i Zn2+ wprowadzono do struktury w stosunkowo dużych ilości (1-4 % wagowych). Lokalizację i specjację kationów badano za pomocą metody FTIR przy użyciu CO jako cząsteczki sondy.Testy antybakteryjne dały pozytywne rezultaty tylko w przypadku zeolitów wymienionych kationami cyny, zeolit Zn-MCM-56 był nieaktywny.pl
dc.affiliationWydział Chemiipl
dc.areaobszar nauk ścisłychpl