Kultura prawna na ziemiach Królestwa Jerozolimskiego

dc.abstract.enThe main objective of this paper is to present a legal culture that was born in the Kingdom of Jerusalem. Based on numerous studies of Western Europe, also through the work of the source texts which have survived to the present day, author tries to prove that created legislative solutions were modern and well adapted to situations which Crusaders found after their arrival to the Holy Land. It is made an attemt to identify the habits imported from Europe in the field of criminal proceedings and borrowings from other legal systems, which were done by jurists of the Kingdom.The matter of the legal culture of the Kingdom of Jerusalem, unexplored so far too broad context, gives it a character of research studies. The next objective of this paper is to present poorly known subject of the risen of the Kingdom of Jerusalem from the legal and administrative perspective. The accumulated bibliography points the width of the shown material and the achievement of Western Europe historiography of legal culture. It is important to stress the contribution of Joshua Prawer to this matter, especially for the legal history of Crusader States and crusades.pl
dc.abstract.plNajważniejszym celem niniejszej pracy jest przedstawienie kultury prawnej, która zrodziła się na ziemiach Królestwa Jerozolimskiego. Bazując na licznych, zachodnioeuropejskich opracowaniach dokonanych przez badaczy tej materii, jak również poprzez pracę na tekstach źródłowych, które zachowały się do dnia dzisiejszego, autor próbuje udowodnić, że tworzone rozwiązania legislacyjne były nowoczesne i dobrze dopasowane do sytuacji, którą zastali krzyżowcy po przybyciu do Ziemi Świętej. Podjęta zostaje próba wskazania na sprowadzone z Europy zwyczaje w zakresie przeprowadzania postępowania karnego i pewne zapożyczenia z innych systemów prawnych, jakich dokonywali juryści Królestwa. Niezbadana dotąd w zbyt szerokim kontekście materia kultury prawnej Królestwa Jerozolimskiego nadaje tej pracy charakter badawczy. Głównym jej celem jest przedstawienie słabo znanej w Polsce tematyki powstania Królestwa Jerozolimskiego z perspektywy prawno-administracyjnej. Zgromadzona bibliografia wskazuje na szerokość badanej materii, a także na dokonania zachodnioeuropejskiej historiografii dla niniejszej dziedziny historii prawa. Warto podkreślić również dokonania w tym zakresie Joshuy Prawera, znakomitego mediewisty i zasłużonego dla historii – także prawa – doby wypraw krzyżowych.pl
dc.affiliationWydział Prawa i Administracjipl
dc.contributor.advisorDziadzio, Andrzej - 127848 pl