dc.abstract.enBA dissertation is about contacts beetwen Roman Empire and germanic tribes from Teutonic and Cimbri invasion to south Europe to death of Nero and Batavian uprising in 69 B.C. First chapters are about German origin and their daily life. Main part of essay is about roman political-military involvement in Germany during Augustus reign and policy of his successesors in Germany.pl
dc.abstract.plPraca opisuje relacje między Rzymem, a plemionami germańskimi od końca II wieku p.n.e. do roku 69 n.e. Pierwsze rozdziały opowiadają o Germanach: ich pochodzeniu i zwyczajach. Kolejne rozdziały omawiają pierwsze zetknięcie z Germanami podczas najazdu Teutonów i Cymbrów na rzymskie ziemie. Główna cześć pracy skupia się na stosunkach polityczno-militarnych podczas panowania Oktawiana Augusta, wliczając w to kampanie germańskie kolejno: Druzusa, Tyberiusza i Germanika. Dodatkowo przedstawia politykę prowadzoną przez następców Oktawiana wobec Germanii. Prace kończy powstanie germańskiego plemiona Batawów, które w wojnie domowej po śmierci Nerona widzi szanse na spełnienie własnych celów politycznych.pl
dc.affiliationWydział Historycznypl
dc.areaobszar nauk humanistycznychpl
dc.contributor.advisorSprawski, Sławomir - 132020 pl
dc.contributor.authorGrygierczyk, Jakubpl
dc.contributor.departmentbycodeUJK/WH3pl
dc.contributor.reviewerPiegdoń, Maciej - 173747 pl
dc.contributor.reviewerSprawski, Sławomir - 132020 pl
dc.date.accessioned2020-07-24T13:12:35Z
dc.date.available2020-07-24T13:12:35Z
dc.date.submitted2012-10-18pl
dc.fieldofstudyhistoriapl
dc.identifier.urihttps://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/184865
dc.subject.enGermany, Germans, Rome, war, ancient historypl
dc.subject.plGermanie, Germania, Rzym, wojnapl
dc.titleStosunki między Imperium Rzymskim, a plemionami germańskimi do schyłku panowania dynastii julijsko-klaudyjskiej"pl
dc.title.alternativeContacts beetwen Roman Empire and germanic tribes to the end of julio-claudian dynasty reign.pl
Wydział Historyczny
obszar nauk humanistycznych