Koncepcja człowieka w filozofii Karola Wojtyły

dc.abstract.enWork "Conception of the human in the philosophy of Karol Wojtyła" covers considerations about human and community in thoughts of John Paul II.The introduction presents general context of this considerations. 1st chapter covers short biography of Karol Wojtyła/John Paul II, witch let us get to know his way of life. In the 2nd chapter author presents influence of various currents for the thoughts of Wojtyła, with specjal taking account of tomistic traditions and remarks of Max Scheler. 3rd chapter relates to Wojtyła"s view of human as social creature in context of family, community, country, international relations, homeland, patriotism, nation, history, work. 4th chapter relates to human as spiritual creature. In the ending is placed the summary of all of the covers.pl
dc.abstract.plPraca "Koncepcja człowieka w filozofii Karola Wojtyły" obejmuje rozważania nad jednostką i wspólnotą w myśli Jana Pawła II. We wstępie przedstawiony został ogólny kontekst tych rozważań. Rozdział I obejmuje krótką biografię Karola Wojtyły/Jana Pawła II, która pozwala zbliżyć jego życiową drogę. W rozdziale II autorka przedstawia wpływ różnych nurtów filozoficznych na myśl, ze szczególnym uwzględnieniem tradycji tomistycznej i spostrzeżeń Maxa Schelera. Rozdział III dotyczy Wojtyłowej koncepcji człowieka jako istoty społecznej w kontekście rodziny, wspólnoty, państwa, relacji międzynarodowych, ojczyzny, patriotyzmu, narodu, historii, pracy. Rozdział IV dotyczy człowieka jako istoty duchowej. Natomiast w zakończeniu następuje podsumowanie całych rozważań.pl
dc.affiliationWydział Filozoficznypl
dc.areaobszar nauk humanistycznychpl