Żółtaczki okresu noworodkowego.

dc.abstract.enJaundice is one of the most common clinical symptoms in neonates. It is observed in both full-term and pre-term infants. Infancy is the only period of human life whenhyperbilirubinemia may not require medical treatment. However, the level of skin discoloration (yellowing) should be monitored constantly so a thin line between physiological and pathological jaundice wouldn’t be missed. Moreover, it should be examined whether an infant belongs to a risk group. Hyperbilirubinemia, which is treated improperly may lead to central nervous system damage and even death. That is why knowledge about diagnosis and management of neonatal jaundice is very important.The purpose of this study is to present the latest findings concerning therapeutic interventions in various types of neonatal jaundice.A non-invasive method of transcutaneous measurement of bilirubin concentration has gained popularity during recent years. This method of patient monitoring has allowed to decrease the number of infants with bilirubin levels believed to be a threat to the central nervous system.Additionally, phototherapy is applied, which has recently become very effective due to new types of lamps. Haemolytic jaundice in infants may also be treated with intravenousimmunoglobulin therapy (IgG).pl
dc.abstract.plŻółtaczka jest jednym z najczęściej obserwowanych objawów klinicznych u noworodków. Dotyczy zarówno dzieci urodzonych w terminie, jak i przedwcześnie.Okres noworodkowy jest jedynym w życiu człowieka okresem, kiedy hiperbilirubinemia może nie wymagać leczenia. Aby nie przeoczyć cienkiej granicy pomiędzy żółtaczką fizjologiczną a patologią, należy stale monitorować stopień zażółcenia powłok skórnych, a także dokładnie ustalić ewentualną przynależność do grup ryzyka. Hiperbilirubinemia, która nie zostanie odpowiednio leczona może prowadzić do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego a nawet do zgonu, dlatego tak bardzo istotna jest znajomość zasad postępowania z żółtaczką w okresie noworodkowym. Celem pracy jest przedstawienie najnowszej wiedzy dotyczącej postępowania terapeutycznego w czasie występowania różnego rodzaju żółtaczek okresu noworodkowego.W ostatnich latach co raz częściej wykorzystywana jest nieinwazyjna metoda przezskórnego pomiaru stężenia bilirubiny. Dzięki monitorowaniu z użyciem tej metody rzadziej stężenia bilirubiny przekraczają wartości oceniane za zagrażające ośrodkowemu układowi nerwowemu. Stosuje się również fototerapię, która dzięki nowoczesnym lampom jest coraz bardziej skuteczna. W leczeniu choroby hemolitycznej noworodków efektywne jest dożylne stosowanie IgG.pl
dc.affiliationWydział Nauk o Zdrowiupl
dc.areaobszar nauk medycznych, nauk o zdrowiu oraz nauk o kulturze fizycznejpl
dc.contributor.advisorPrażmowska, Barbara - 133217 pl
dc.contributor.authorZabierowska, Ewapl
dc.contributor.departmentbycodeUJK/WNOZpl
dc.contributor.reviewerGaweł, Genowefa - 129458 pl
dc.contributor.reviewerPrażmowska, Barbara - 133217 pl
dc.date.accessioned2020-07-23T22:43:48Z
dc.date.available2020-07-23T22:43:48Z
dc.date.submitted2012-07-05pl
dc.fieldofstudypielęgniarstwopl
dc.identifier.urihttps://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/178011
dc.subject.enneonate, hyperbilirubinemia, neonatal jaundicepl
dc.subject.plnoworodek, hiperbilirubinemia, żółtaczka noworodkowapl
dc.titleŻółtaczki okresu noworodkowego.pl
dc.title.alternativeHepatitises in the neonatal periodpl
Wydział Nauk o Zdrowiu
obszar nauk medycznych, nauk o zdrowiu oraz nauk o kulturze fizycznej
Prażmowska, Barbara - 133217
Zabierowska, Ewa
UJK/WNOZ
Gaweł, Genowefa - 129458
Prażmowska, Barbara - 133217
2020-07-23T22:43:48Z
2020-07-23T22:43:48Z
2012-07-05
pielęgniarstwo
neonate, hyperbilirubinemia, neonatal jaundice
noworodek, hiperbilirubinemia, żółtaczka noworodkowa
Żółtaczki okresu noworodkowego.
Hepatitises in the neonatal period

Lublin
Stargard