PRÓBY PROZATORSKIE JULIUSZA SŁOWACKIEGO

dc.abstract.enJuliusz Slowacki is a leading poet of Polish Romantic literature , but his prose works are not well known . "Król Ladawy" , "Pan Alfons" or finally "Preliminaria peregrynacji do Ziemi Świętej J.O. księcia Radziwiłła Sierotki" i "Święcenia u J.O. Radziwiłła Sierotki" are works in which the ability of irony by Juliusz Slowacki developed . "Preliminaria" and "Święcone" are the result of the author's interest in the Old Polish language , which he had previously denied as an inauthentic and even grotesque use in the early times . On the other hand , the fragments of Juliusz Slowacki's youthful diary , are a kind of invitation to get to know the author's intimate life . Although many of the poems mentioned above are considered unsuccessful because they consist of only a few short passages , I think that each of theme has contributed to the acquisition of his further skills and experiences .They deserve to be appreciated .pl
dc.abstract.plJuliusz Słowacki to czołowy poeta literatury polskiego romantyzmu, jednak jego twórczość prozatorska nie jest powszechnie znana. Pomimo iż dzieła te nie doczekały się szczególnej sławy, to jednak przyczyniły się do rozwoju warsztatu literackiego Słowackiego. „Król Ladawy” , „Pan Alfons” czy w końcu „ Preliminaria peregrynacji do Ziemi Świętej J.O. księcia Radziwiłła Sierotki „ i „Święcone u J.O. u księcia Radziwiłła Sierotki” są utworami , w których między innymi rozwijała się umiejętność władania ironią przez Juliusza Słowackiego. „Preliminaria” i „Święcone” to wynik zainteresowania się przez autora językiem staropolskim, który wcześniej był przez niego negowany jako nieautentyczny, a nawet groteskowy we współczesnym użyciu. Natomiast fragmenty młodzieńczego pamiętnika Juliusz Słowackiego są swego rodzaju zaproszeniem do poznania intymnego życia autora. Kunszt literacki oraz interetekstualność to elementy, które wzbogacają pozornie zwykły pamiętnik młodego mężczyzny. Mimo iż wymienione powyżej utwory wielu uważa za nieudane, gdyż składają się one z kilku zaledwie krótkich fragmentów, to jednak sądzę, że każdy z nich przyczynił się do zdobycia przez Słowackiego kolejnych umiejętności i doświadczeń. Zasługują zatem na docenienie.pl
dc.affiliationWydział Polonistykipl
dc.areaobszar nauk humanistycznychpl