dc.abstract.enThe present work is devoted to the issue of means of persuasion used in cosmetics advertisements in „Ilustrowany Kurier Codzienny”. The main purpose of this paper is a description of techniques applied and characterisation of them. The advertisements collected from the editions from 1913 and 1933 were analyzed using pragmalingusti methods. This selection made it possible to observe the changes that have taken place over twenty years. Material was distinguished for four basic groups. Each of them contains methods with similar aims. In total, there were sixteen means of persuasion described. The work also talks about differecnces between persuasion and manipulation and advertising. In conclusions there is a list of similarities between a press ads nowadays and back in the XX century.pl
dc.abstract.plPraca poświęcona jest zagadnieniu środków perswazyjnych wykorzystywanych w reklamach kosmetyków zamieszczanych na łamach „Ilustrowanego Kuriera Codziennego”. Jej celem jest opis i charakterystyka stosowanych technik. Analizie pod kątem pragmalingwistycznym zostały poddane reklamy zebrane z wydań z lat 1913 i 1933. Wybór ten umożliwił zaobserwowanie zmian, jakie dokonały się w ciągu dwudziestu lat, w formułowaniu komunikatów reklamowych. Wyodrębniono cztery podstawowe grupy, na które składają się metody o podobnej intencji. Łącznie opisano szesnaście różnych środków perswazji. W pracy poruszono także zagadnienie impresywnej funkcji języka, opis perswazji oraz manipulacji, podano także informacje na temat reklamy. We wnioskach wskazano pewne podobieństwa pomiędzy reklamą z początku XX wieku a współczesną.pl
dc.affiliationUniwersytet Jagielloński w Krakowiepl
dc.areaobszar nauk humanistycznychpl
dc.contributor.advisorBatko-Tokarz, Barbara - 160064 pl
dc.contributor.authorGrdeń, Martynapl
dc.contributor.departmentbycodeUJK/UJKpl
dc.contributor.reviewerBatko-Tokarz, Barbara - 160064 pl
dc.contributor.reviewerPałka, Patrycja - 199118 pl
dc.date.accessioned2022-09-13T21:43:35Z
dc.date.available2022-09-13T21:43:35Z
dc.date.submitted2022-09-13pl
dc.fieldofstudyfilologia polska nauczycielskapl
dc.identifier.urihttps://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/299297
dc.subject.enpersuasion, press advertising, pragmalinguisticspl
dc.subject.plperswazja, reklama prasowa, pragmalingwistykapl
dc.titleŚrodki perswazji w reklamach kosmetyków z początku XX wieku, na przykładzie "Ilustrowanego Kuriera Codziennego"pl
dc.title.alternativeMeans of persuasion in cosmetics advertisements at the beginning of XX century in "Ilustrowany Kurier Codzienny"pl
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
obszar nauk humanistycznych