Uniwersytet na nowe czasy

book section
article
dc.abstract.enThe author analyses the conditions of the organisation and cooperation of universities with businesses and the local authorities. He highlights the threats perceived by the academic circles as facing the traditional University in the context of the new philosophy linking university education with the labour market and the pragmatic concept of knowledge. On the other hand, he recognises the need to establish closer cooperation with the region and to reorganise the education programme. In his analysis he refers to research and reports mainly focusing on the Małopolska region.pl
dc.abstract.plAutor analizuje warunki organizacji i współpracy uniwersytetów z biznesem i władzami lokalnymi. Podkreśla zagrożenia dla tradycyjnego Uniwersytetu postrzegane przez środowiska akademickie w kontekście nowej filozofii kształcenia łączącej uczelnie z rynkiem pracy. Z drugiej strony widzi potrzebę wypracowania ściślejszej współpracy uczelni z regionem i zmian w programach edukacyjnych. Swoje analizy odnosi głównie do regiony Małopolski.pl
dc.affiliationWydział Filozoficzny : Instytut Socjologiipl
dc.contributor.authorNowak, Jacek - 131025 pl